Estetski tretmani ljeti: Da li vrućina utiče na resorbciju filera i botoksa
04.07.2023. | 22:06Da li je tačno da se botoks i fileri brže resorbuju pod uticajem toplote i sunčeve svjetlosti, pa imaju kraće dejstvo? Može li se odmah nakon tretmana roniti ili ispijati kokteli na plaži? Da li treba biti oprezan i izbjegavati ovakve antiejdž procedure prije leta avionom?
Kojih preporuka bi trebalo da se pridržavamo ljeti kako bi produžili “vijek” filera i injekcija botulotoskina? Većina kozmetologa preporučuje da se u proleće ubrizgava botulinum toksin kako bi se izbheglo stvaranje statičnih mimičnih bora u predhelu oko očiju. A one nastaju jer svi manje ili više “žmirkamo” na suncu.
Takođe, stričnjaci kažu da je važno zapamtiti da bilo koje procedure zagrijavanja, sunčanje ili trening tokom vrućih dana, mogu ubrzati rastvaranje ubrizganog materijala, bilo da se radi o fileru ili botoksu. Zapravo, ovdje se ne radi o trenutnoj resorpciji preparata, već samo o tome da će možda morati da se ide na novu proceduru nekoliko nedjelja ranije od planiranog datuma. Što je neko duže izložen direktnoj sunčevoj svjetlosti, to je jači termalni efekat na meka tkiva – bez obzira da li se leži na plaži ili se šeta parkom, piše “Buro247”.
Naravno, neće se svi odlučiti za more ili ostanak u gradu, neki će poželeti da odu na planinu. “U planinama je atmosferski pritisak nizak, pa ćelije tela doživljavaju nedostatak kiseonika. Od ovoga, sva tkiva, uključujući i lice, snažno nabreknu i treba im dugo da se vrate u “normalno” stanje. Zbog toga je nekada bolje odložiti posjetu kozmetičaru za poslije povratka sa putovanja”, kaže Margarita Šibaeva dermatovenerolog i kozmetolog.
Ukoliko putujete avionom, tu nema posebnih ograničenja – možete se podvrgnuti ovim estetskim tretmanima i do dan pred let, smatra dermatovenerolog, ali bi trebalo biti obazriv jer zbog pada pritiska ponekad može doći do pojave primetnijeg otoka. Ovo posebno važi za pacijente sklone oticanju.
A ukoliko želite da nakon ubrizgavanja preparata ležite na plaži i pijuckate koktele, dermatovenerolog savjetuje da budete obazrivi. “Postoji mišljenje da alkohol neutrališe dejstvo botulinum toksina, ali ne postoje pouzdane studije koje bi to dokazale. Cilj botulinum toksina je mimička bora, pa ćemo ubrizgati lek u mišić, a alkohol ulazi u stomak. Dakle, nakon bilo kakvih injekcija, uključujući botulinum toksin, možete piti alkohol. U svemu je važna samo mjera, dakle ne više od dvije čaše. Na ovaj način možete izbjeći prekomjernu nadutost sljedećeg jutra nakon zabave”, kaže Šibaeva.
Ali, trebalo bi se svakako uzdržati od konzumiranja alkoholnih pića, kao i od lijekova protiv glavobolje, dan prije tretmana. Alkohol i tablete razblažuju krv, pa je rizik od pojave hematoma povećan.
Kako plaža, sunčanje i aktivnosti u vodi utiču na filere
Potencijalne posjetioce salona ipak najviše zanima da li se aktivnim sunčanjem može uticati na brzinu rastvaranja filera i smanjenje efekta botoksa.
“Ultraljubičasto zračenje može uticati samo na mogućnost hiperpigmentacije na mjestima ubrizgavanja. Zbog toga savjetujem svojim pacijentima da sve procedure obave par nedelja pre odlaska na odmor. Ako to nije moguće, onda je najbolje izbjegavati direktnu sunčevu svjetlost i koristiti kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom”, savjetuje doktor Kristina Kožina, dermatovenerolog i kozmetolog.
Da li postoji određeni vremenski period koji treba da prođe nakon povratka sa odmora na plaži da bismo se podvrgli procedurama? Doktor Kožina smatra da je jedino ograničenje stvaranje inflamatorne reakcije (crvenilo, otok), koje može nastati nakon izlaganja direktnoj sunčevoj svjetlosti. U ovom slučaju, pacijent bi trebalo da sačeka dok se koža ne oporavi, a tek onda da se podvrgne tretmanima.
Za ljubitelje morskih aktivnosti poput ronjenja, doktor kaže da u slučaju uvođenja botulinum toksina, nema rizika. Međutim, ukoliko se govori o filerima, onda je bolje sačekati od dve nedelje do mesec dana i tek nakon tog perioda uživati u ronjenju. “Ne radi se čak ni o padu pritiska, već o činjenici da je ronilačka oprema pripijena uz samo lice i da može izazvati pomeranje i migraciju preparata”, kaže dermatovenerolog.
Ljekari se slažu da je teško uticati na brzinu resorpcije filera. Ali što se tiče botoksa, na njegovu bržu resorpciju možemo uticati ukoliko uzimamo vitamin B. Sa druge strane, dodaci cinka će pomoći da se poboljša efekat preparata a najbolje ih je uzeti dvije nedjelje prije procedure.