Fenomen “Drim bejbi”: Zašto se javlja tuga i praznina kod djevojaka nakon snova u kome su rodile bebu

25.11.2023. | 19:30

U proteklih nekoliko mjeseci se na društvenim mrežama razvija poseban trend, koji zalazi u svijet podsvijesti i majčinstva. Djevojke širom svijeta objavljuju video klipove i opisuju snove u kojima su brinule o svom “djetetu”, ali dodaju da uvijek osjećaju tugu nakon što se probude i shvate da je “beba” postojala samo u njihovim snovima.

Zanimljivo je da se fenomen javlja čak i kod devojaka koje ne planiraju da imaju djecu. Da li ovi snovi znače da svaka žena želi da bude majka ili postoji drugačije objašnjenje?

Svakome od nas se dogodilo da sanjamo drugačiji i skoro idealan život, u kome imamo bliske odnose sa ljudima (koje u realnom svetu nikada nismo upoznali), pa se probudimo i budemo razočarani kada shvatimo da lijepi događaji i ljubav koju smo osjećali u snu nisu bili stvarnost. Intenzivni oblik ovog osjećaja se odnosi na “bebe iz snova”.

Hešteg “drim bejbi (dream baby)” ima preko trideset miliona pregleda na TikToku i klipove koji opisuju ovaj fenomen prave isključivo mlade djevojke. Glavna tema ovog sadržaja je “neopisiv osjećaj praznine i tuge”, koji se kod djevojaka javlja nakon što su sanjale da su postale majke i brinule se o svojoj “bebi iz snova”.

“Jednom sam sanjala da držim bebu i jednostavno sam znala da je bila moja, nosila sam je kroz ceo san. Kada sam se probudila, osetila sam nelagodu i melanholiju, kao da mi se pojavio skriveni majčinski instikt,” rekla je Jana (25) za RT Balkan.

“Znate li onu prazninu koju osjećate nakon što sanjate da imate bebu, koji vas prati do kraja dana i ne možete da ga se otarasite?”, piše jedna korisnica TikToka u opisu svog klipa o svojoj “bebi”, koju je navodno zavoljela u snu.

“Uvijek se osjećam kao da sam izgubila bebu, ali ona uopšte nije ni postojala,” piše jedna korisnica. “Probudim se i osjećam se spokojno i srećno, ali posle tri sekunde, shvatim da je beba samo bila dio mojih snova, napravi mi se “rupa” u stomaku i ovaj osjećaj mi smeta ceo dan. Iskreno, nekada se osjećam postiđeno zbog toga, kako može da mi nedostaje beba koja uopšte ne postoji?” piše jedna korisnica u komentarima.

Iako ova vrsta tugovanja djeluje iracionalno, pogotovo jer kod nekih može da potraje više dana ili čak nedelja, sigurno je da je hiljade djevojaka pronašlo utehu u razmenjivanju iskustava. Dakle, može se zaključiti da ovaj fenomen nije redak, ali da li se može pronaći objašnjenje i uzrok ovakvih snova?

Proučavanje snova je kompleksno polje i još uvijek nije moguće pronaći jednostavan, objektivan odgovor na prethodna pitanja, ali stručnjaci su za “Hafington post” ponudili nekoliko potencijalnih odgovora na značenje “bebe iz snova”:

Majčinski instinkt

Prvi (i možda najočigledniji) razlog je vezan za našu ljudsku prirodu. Iako danas mnoge žene ne planiraju da rađaju decu iz mnogobrojnih razloga, može se pretpostaviti da naša podsvest “preispituje” ulogu roditelja. “Sigurno postoji veza između tela i uma i naši snovi će nam često “reći” šta se dešava sa našim telom. Ponekada, ako se ovi snovi javljaju u kasnim dvadesetim ili tridesetim, to znači da naš biološki sat radi i da aktivira majčinske instinkte koji se javljaju u ovom dobu,” objašnjava Lauri Lovenverg, koja se profesionalno bavi poručavanjem snova.

Postoji dio života kome je potrebna naša pažnja

Porođaj može imati drugačije značenje i ne mora uvijek biti vezan za bebu, već to može biti početak novog poglavlja u životu, ideje, odnosa sa drugima… Postoje brojni načini na koji možemo da doživimo “preporod” u stvarnom životu i naša “beba” iz snove može biti znak da je vreme da se posvetimo novoj fazi.

Povezivanje sa “unutrašnjim djetetom”

“Ako sanjamo da brinemo o bebi, ona može biti jedan dio nas, koji je nedovoljno njegovan u prošlosti i koji priželjkuje da se razvija na nove načine,” objašnjava psihoanalitičar Sandra Koen. Svako od nas ima “unutrašnje dete”, koje predstavlja naše najdublje želje i potrebe tokom odrastanja. Ako one nisu bile ispunjene, naša “beba iz snova” nas možda podseća da bi trebalo da ih identifikujemo i da im se posvetimo.

Oznake: Djevojke