Hitno ih mijenjajte: Pet najgorih navika koje štete mozgu i ubrzavaju starenje

17.01.2024. | 14:44

Starenje je prirodan proces koji čeka svakog od nas.

Uz napredne tehnologije, možemo učiniti bore manje vidljivim, ali je ključno izbjegavanje navika koje štete zdravlju i ubrzavaju starenje mozga. Obratite pažnju na sljedeće stavke i razmislite šta možete da uradite da ih popravite ili izbjegnete.

Nedovoljna količina sna

Dovoljno spavanje je neophodno za održavanje zdravlja mozga. Na kraju krajeva, tada se naš um može “napuniti” i obnoviti.

Odrasloj osobi potrebno je između 7 i 9 sati sna, a ako ne spavate dovoljno, mogli biste biti zaboravni, razdražljivi i depresivni. Upravo zbog toga je važno da se držite rasporeda spavanja umjesto da ga nadoknađujete kasnije u toku dana. Nemojte koristiti plave svjetlosne ekrane u spavaćoj sobi, održavajte prostor za spavanje na tačno odgovarajućoj temperaturi i izbjegavajte kofein u kasnim popodnevnim satima, savjetuju ljekari.

Loš društveni život

Održavanje dobrog društvenog života je od suštinskog značaja za zdravlje mozga. Izgradnja mreže prijatelja i učešće u grupnim aktivnostima djeluje kao vježba za mozak. Druženje održava mozak oštrim i jača kognitivne funkcije.

Konzumiranje alkohola

Još jedna loša navika za mozak je konzumiranje previše alkohola. Stručnjaci tvrde da konzumiranje alkohola otežava djelotvoran rad dijelova mozga odgovornih za pamćenje, ravnotežu i govor.

Muškarci ne bi trebalo da piju više od dva pića dnevno, a žene više od jednog, prema preporuci ljekara.

Sjedelački način života

Sjedeći način života nije dobar za zdravlje cijelog tijela, uključujući i mozak.

Ako radite za računarom ili na drugi način provodite značajnu količinu vremena sjedeći i ne pomjerajući se, pokušajte da pronađete načine da uključite više aktivnosti u svoj svakodnevni život, kao što je obavljanje poslova ili šetnja za vrijeme ručka.

Stalni stres

Stalni stres može negativno uticati na mozak. Ljekari tvrde da će stalno stanje stresa aktivirati centar za strah u mozgu. Nivo kortizola će redovno rasti, što može dovesti do drugih problema sa snom, varenjem i imunološkim sistemom. Stres zapravo može promijeniti strukturu mozga i povećati rizik od mentalnih bolesti, prenosi Story.