Hrana ulazi na usta: Da li znate da ovi začini smanjuju nadutost i ubrzavanju metabolizam

08.06.2024. | 17:20

Hrana koju konzumiramo igra ključnu ulogu u regulisanju našeg metabolizma, procesa kojim naše tijelo pretvara ono što jedemo i pijemo u energiju.

Metabolizam koji dobro funkcioniše neophodan je za održavanje zdrave tjelesne težine i nivoa energije.

Različiti faktori utiču na brzinu metabolizma, uključujući godine, pol, genetiku i fizičku aktivnost, ali ishrana je aspekt koji se može kontrolisati. Određena hrana i začini mogu imati termogena svojstva koja prirodno pospješuju metabolizam, povećavajući sposobnost tijela da sagorijeva kalorije i efikasnije koristi masti, piše Najženaalo.

Začini se vijekovima koriste ne samo zbog svog ukusa, već i zbog svojih ljekovitih svojstava. Savremena istraživanja podržavaju ideju da određeni začini mogu igrati ključnu ulogu u metaboličkom zdravlju.

Neki začini, poput cimeta i kajenskog bibera, ne samo da su bogati antioksidansima i protivupalnim spojevima, već posjeduju i jedinstvena svojstva koja mogu pomoći u ubrzavanju metabolizma. Ljekarka dr. Sara Bonza otkrila je još dva takva začina.

Đumbir

“Jedan od začina za koji je utvrđeno da ima pozitivan efekat na metabolizam jeste đumbir”, kaže Bonza za SheFinds. Đumbir sadrži gingerol, bioaktivni spoj s termogenim svojstvima koji može ubrzati metabolizam i podstaći razgradnju masti.

Osim toga, đumbir doprinosi zdravoj probavi te može smanjiti nadutost i nelagodnost. Dodavanjem đumbira, na primjer, u ovsenu kašu, možemo uživati u ukusu dok spojevi u začinu istovremeno pospješuju metabolizam i doprinose mršavljenju.

Začini se vijekovima koriste ne samo zbog svog ukusa, već i zbog svojih ljekovitih svojstava. Savremena istraživanja podržavaju ideju da određeni začini mogu igrati ključnu ulogu u metaboličkom zdravlju.

Kurkuma

Kurkuma je poznata po svojim protivupalnim svojstvima, ali ima i metaboličke prednosti.

“Kurkuma ima spoj koji se zove kurkumin i ima protivupalna svojstva. Kurkumin takođe potencijalno može pomoći u regulaciji insulinske rezistencije i sastavu masnog tkiva u telu, što je važno za metabolizam”, napominje Bonza. Uključivanje kurkume u naše obroke može poboljšati ukus i pomoći u regulaciji metabolizma.