I prevelik unos vode može da bude opasan za organizam
30.07.2024. | 22:30Iako nas doktori savjetuju da treba da pijemo oko osam čaša vode dnevno, često kršimo ove preporuke i zaboravimo da se hidriramo ili pak pretjeramo u ispijanju. Dehidratacija nikako nije dobra, ali i prekomjerna konzumacija vode može da budu opasna.
Kao što je poznato, nedovoljno vode u tijelu može dovesti do dehidratacije i pojave na primjer, vrtoglavice ili u ekstremnim slučajevima, smrti. Takođe, i pretjerivanje u ispijanju vode utiče na balans elektrolita u organizmu, što opet nije dobro, kažu stručnjaci. Dakle, treba pronaći mjeru.
Koliko vode treba piti dnevno
Iako je osam čaša vode preporuka stručnjaka, treba imati na umu da se tečnost unosi iz hrane i drugih pića, te oko 20 odsto dnevnog unosa tečnosti obično dolazi iz hrane. Odrasli muškarci koji žive u umerenim klimatskim uslovima treba da unose oko 15 čaša tečnosti dnevno, dok odrasle žene u umjerenim klimatskim uslovima treba da unose oko 11 čaša tečnosti dnevno i treba da piju više tokom menstruacije, trudnoće ili dojenja, prema Nacionalnoj akademiji nauka, inženjerstva i medicine Amerike.
Problemi koji nastaju kada pretjeramo
Prekomjerno konzumiranje vode ili drugih tečnosti, kao što su sportska pića, mogu izazvati probleme jer koncentracija soli u krvi postaje previše niska.
“Kada se to desi, nivo vode u tijelu raste i ćelije reaguju kako bi se regulisala koncentracija elektrolita, što može izazvati zdravstvene probleme”, kaže dr Maheš Polavarapu.
Prekomjerna hidratacija je češća kod sportista, osoba koji imaju problemima sa bubrezima i onih koji uzimaju određene lijekove koji mogu izazvati prekomjernu žeđ, kao što su antidepresivi i diuretici, kažu stručnjaci.
Šta može da se dogodi ako pijemo previše vode
Prevelika konzumacija vode je povezana sa stanjem koje se zove hiponatremija, koje nastaje kada je koncentracija soli u tijelu previše niska, jer pijenje velikih količina vode u kratkom vremenskom periodu remeti elektrolitski balans tela.
Drugi simptomi hiponatremije mogu uključivati mučninu, povraćanje, glavobolje, promjene mentalnog stanja/konfuziju, nesvjesticu, letargiju i komu. U ekstremnim slučajevima, može dovesti do smrti.
Koji su znaci da smo popili previše vode
Mnogi simptomi prekomjerne hidratacije mogu se zamijeniti sa simptomima dehidracije. Obje mogu izazvati mučninu, grčeve u mišićima i umor: “Biti svjestan žeđi i boje urina je najlakši način da se izbjegnu i prekomjerna hidratacija i dehidracija,” kaže Evoldt.
Ako ste žedni, vjerovatno treba da pijete više vode. Tamno žuti urin je takođe znak da treba više piti. Bistar urin je znak da možda treba da pijete manje, piše Si-Bi-Es-Njuz.