Istraživanje novog virusa: Kovid 19 povećava rizik od depresije i demencije
07.04.2021. | 10:47Kod osoba zaraženih virusom korona u prethodnih šest mjeseci primijećen je povećani rizik od razvoja depresije, demencije, psihoze i moždanog udara, rekli su istraživači, javio je Bi-Bi-Si.
Kod jedne trećine pacijenata pojavile su se psihološke i neurološke tegobe, a rizik je pojačan ukoliko je pacijent primljen u bolnicu ili na jedinicu intenzivne njege.
Vjeruje se da su glavni razlozi posljedice stresa i činjenica da virus direktno utiče na mozak.
Britanski istraživači analizirali su elektronske medicinske dosijee više od pola miliona pacijenata u SAD i njihove šanse za razvoj jednog od 14 uobičajenih psiholoških ili neuroloških stanja, uključujući krvarenje u mozgu, moždani udar, Parkinsonovu bolest, demenciju, psihozu, Gilen-Bareov sindrom, promjene raspoloženja i anksioznost.
Anksioznost i promjene raspoloženja su najčešće dijagnoze među licima oboljelim od kovida 19, a vjeruje se da je razlog stres zbog same bolesti ili prebacivanja u bolnicu.
Moždani udar i demencija su najčešće posljedica bioloških procesa samog virusa ili reakcije organizma na samu infekciju.
Kovid 19 nije povezan sa povećanim rizikom od Parkinsonove bolesti ili Gilen-Bareovim sindromom.
Poređenjem grupe ljudi koji su imali kovid 19 sa dvije grupe, od kojih su u jednoj oboljeli imali grip, a u drugoj određene respiratorne infekcije, istraživači sa Univerziteta u Oksfordu zaključili su da je kovid 19 više povezan sa poremećajem rada mozga u odnosu na druge respiratorne bolesti.
Učesnici istraživanja birani su u skladu sa godinama, polom, etničkom pripadnošću i zdravstvenim uslovima kako bi bili što uporediviji.
Oboljeli su imali 16 odsto veću vjerovatnoću da će razviti psihološki ili neurološki poremećaj nakon kovida 19 u odnosu na druge respiratorne infekcije, a 44 odsto kada je riječ o ljudima koji se oporavljaju od gripa.