Iza manjka želje za seksom se krije dublji problem, umor i hiperaktivnost prateći simptomi

14.08.2022. | 19:23

Možda se iza umora ili hiperaktivnosti, pritiska ili aritmije krije mnogo doblji razlog – neravnoteža hormona koja je rezultat problema endokrinog sistema.

O endokrinom sistemu se ne govori često, a u pitanju je hemijska fabrika našeg tijela koja reguliše raspoloženje, rast, metabolizam, razvoj i seksualno zdravlje.

“Endokrini sistem uključuje osam glavnih žlijezda i kada su visine hormona previsoke ili niske, vaše opšte zdravlje može da bude znatno ugroženo”, ističe endokrinološkinja Kančana Visvanathana koja savjetuje šta treba da znate o endokrinom sistemu i simptomima na koje treba da obratite pažnju, a koji ukazuju da biste mogli da imate poremećaj i kada je potrebno da se posavjetujete se sa ljekarom.

Endokrini sistem se sastoji od više žlijezda koje proizvode hormone i izlučuju različite hormone – poput insulina koji se izlučuje iz pankreasa, hormona štitne žlijezde, steroidnih hormona poput kortizola iz polnih hormona nadbubrežne žlijezde – estrogena, testosterona iz jajnika i testisa. Tu su i glavne žlijezde koje proizvode hormone poput hipofize i paratireoidnih žlijezda. Ovi hormoni djeluju na više ćelija u cijelom tijelu. Stoga svaka disfunkcija endokrinog sistema uzrokuje simptome koji utiču na cijelo tijelo.

Uobičajeni znakovi endokrinog disbalansa uključuju: Umor, neobjašnjivo i naglo mršavljenje ili gojenje, promjene krvnog pritiska, promjene u srčanom ritmu, neredovne menstrusacije kod žena, neplodnost i erektilnu disfunkciju.

Hormoni endokrinog suistema poput insulina i hormona štitne žlijezde utiču na više nivoa metabolizma. Insulin je neophodan hormon za varenje ugljenih hidrata i osiguravanje energije za ćelijske aktivnosti i skladištenje hrane za kasniju upotrebu. Abnormalnosti lučenja insulina dovode do dijabetesa i znakovi dijabetesa mogu da budu umor, gubitak težine, pretjerana žeđ i mokrenje.

Manjak hormona štitne žlijezde (hipotireoza) može da uspori metabolizam i uzrokuje gojenje. Hormon štitne žlijezde takođe utiče na srčani ritam i funkciju srčanog mišića.

Višak hormona štitne žlijezde (hipertireoza) može da poveća otkucaje srca. Stanje hipertireoze uzrokuje aritmije (abnormalni srčani ritam), uključujući fibrilaciju aterija.

Nadbubrežna žlijezda proizvodi steroide poput kortizola koji je hormon stresa, a manjak kortizola (adrenalna insuficijencija) dovešće do pretjeranog umora, gubitka težine i niskog krvnog pritiska. Višak kortizola (Cushingov sindrom) uzrokuje umor zajedno sa gojenjem , visok krvni pritisak i šećer u krvi (dijabetes).

Poremećaj polnih steroida (estrogena) kod žena može dovesti do neredovnih ciklusa, neplodnosti. Uobičajen hormonski poremećaj jajnika je PCOS (sindrom policističnih jajnika).

Nizak testosteron kod muškaraca (hipogonadizam) uzrokuje umor, erektilnu disfunkciju i smanjenje mišićne mase.

 

 

Oznake: Simptomi