Jak kašalj se pojavio u BiH, traje i do šest sedmica: Pacijenti se žale i na ozbiljne post kovid simptome
30.10.2023. | 11:28U BiH, ali i regiji, veliki je broj pacijenata koji se bori sa jakim kašljem, a koji traje i do šest sedmica. Mirsad Đugum, internista, kardiolog – akupunkturolog, rekao je da lijeka za ovo nema već je potrebno vrijeme da samo prođe.
Istakao je i da ima oboljelih od korone, ali da nisu ozibljni simptomi.
Đugum kaže kako su trenutne vremenske prilike, koje su neuobičajene za ovo doba godine, doprinijele razvoju virusa i infekcija.
“To je pretežno kašalj kojeg je bilo dosta, a nije bio objektivni razlog. Pluća budu čista. Imamo kašalj koji se teško mogao zaustaviti lijekovima. To je neka virusna infekcija koja dovodi do opterećenja sluznice respiratornog trakta. Sve dok ne dođe do obnavljanja sluznice kašalj traje, znao je između četiri i šest sedmica trajati. Nije to slučaj samo u BiH nego i u regiji. Nije bilo lijeka koji je mogao zaustaviti kašalj“, naveo je Đugum za N1.
Ističe kako je najvažnija stvar ojačati organizam i imuni sistem, ali da na to često zaboravimo.
“Izlažemo sebe udarima gdje narušavamo imunitet. Od neunošenja adekvatne hrane, ne uzimanje dovoljno vitamina, nedovoljno spavanje, fizičke aktivnosti, a uz to i sav dio razvoj pune mentalne stabilnosti jer psihosomatski faktori su vodeći uzrok oboljenja. Kada imamo sa psihom problema onda se javljaju simptomi vezani za čitav naš orgnaizam – glavobolje, lupanje srca i sl“, naveo je.
Prema njegovim riječima, na organizam utiče i pomjeranje sata.
“Sigurno da utiču jer jednostavno naš organizam ima jedan bioritam i biološki sat koji je u nama samim – 12 merdiana ili 12 organa podijelio je na 24 sata da svaki organ ima svoja dva sata efektivnog djelovanja. Sve te promjene lagano utiču na zdravlje i dovode do promjena koje se primijete ili ne, što ste stariji primijeti se. Kod mlađih ne toliko. Treba period adaptacije kao kada letimo na neku destinaciju gdje je četiri sata vremenske razlike“, rekao je Đugum.