Jednostavna opcija za zaštitu tijela: Stručnjak objasnio zašto kivi treba jesti sa korom

14.11.2024. | 21:16

Jedenje cijelog kivija je jednostavna i prirodna opcija za zaštitu tijela od slobodnih radikala i poboljšanje imuniteta, naročito u sezoni prehlada.

Prije nekoliko mjeseci američka glumica Džena Ortega izazvala je žustru raspravu na internetu. Povod za to bila je snimka na kojoj jede kivi – sa korom. Mnogi su bili zgroženi.

Koliko god se to većini činilo bizarnim, glumica Ortega zapravo jede kivi kako treba! Da, bez problema možete jesti koru ovog egzotičnog voća, naprotiv, trebali biste je jesti!

Kora kivija ima neke neočekivane zdravstvene prednosti. Zapamtite ovo za svoj sljedeći odlazak na pijacu ili u supermarket.

Kora kivija – čudo puno važnih nutrijenata

To što kora kivija završava u smeću u većini domaćinstava zapravo je zdravstveni zločin. Istraživanja pokazuju da se unos vlakana, vitamina i antioksidanata značajno povećava ako kivi jedete sa korom. Zapravo, u brojkama, ove koristi su čak 50 odsto veće. Plod je, dakle, u cjelini posebno dobar za probavu i doprinosi osjećaju sitosti.

Kora kivija sadrži tri puta više antioksidanata nego pulpa. Zbog svog bogatstva vitaminom C, vitaminom E i polifenolima, kora čak pomaže u usporavanju starenja ćelija i jačanju imunološkog sistema. Jedenje cijelog kivija je, dakle, jednostavna i prirodna opcija za zaštitu tijela od slobodnih radikala i poboljšanje imuniteta, naročito u sezoni prehlada.

Kora kivija puna folne kiseline koja je potrebna našem nervnom sistemu

Za one koji preferiraju određene vrste kivija, izuzetno je važna i sljedeća informacija: kore svih vrsta kivija (ima ih oko 60!) su jestive.

Zeleni kivi je možda najpoznatiji, ali nije jedini. Za one koji su još uvijek skeptični i ne mogu da zamisle da zagrizu kivi sa korom, preporučujemo žuti kivi. Njegova kora je glatkija i manje dlakava.

Žuta kora kivija ima još jednu prednost: ona je važan izvor folne kiseline, odnosno vitamina B9. Ovaj vitamin je ključan za proizvodnju energije i pravilan rad nervnog sistema. Posebno je bitan za trudnice jer je ključan za razvoj nervnog sistema fetusa. Ako pojedete žuti kivi sa korom, vaš unos folne kiseline povećaće se za 34 odsto.

Kora kivija nije sigurna za svakoga – na to treba obratiti pažnju

Koliko god kora kivija bila zdrava, ona ipak predstavlja zdravstveni rizik za neke ljude. Razlog tome je što je bogata oksalatima. Oksalati su molekule koje u kombinaciji sa kalcijumom mogu kod osjetljivih osoba pospiješiti stvaranje bubrežnih kamenaca. Dakle, ako već imate istoriju bubrežnih kamenaca ili ih trenutno imate, trebalo bi da izbjegavate jesti koru kivija. Takođe, trebalo bi da izbjegavate i druge namirnice bogate oksalatima, poput tamne čokolade, spanaća i brokolija.

Ako nemate problema sa bubrežnim kamencom i još uvijek niste uvjereni, evo nekoliko savjeta kako lako da u svoju ishranu uvrstite cijelo voće.

Kako jesti kivi sa korom

Birajte žuti kivi: Kora mu je glatkija i manje dlakava, što ga čini prijatnijim za jelo.

Temeljno operite voće: Najbolje je da izaberete organski kivi i temeljno ga operete prije jela. Nježno trljanje pod vodom pomoći će da uklonite dlačice i ostatke pesticida, što će učiniti da bude prijatnije za jelo.

Stavite kivi u blender: Ako vas odbija konzistencija kore, možete jednostavno staviti cijeli kivi u smoothie. Alternativno, možete ga isjeći na male ploške i koristiti za voćnu salatu.

Ekološki bonus: ponovo upotrebite kore kivija Ako ipak radije jedete kivi oguljen, možete iskoristiti i koru. Na primjer, možete je koristiti kao dodatak vodi za osvježenje uz limun i krastavac, čime automatski dodajete više ukusa. Ostaci kore se takođe mogu koristiti kao zdrava alternativa čipsu! Komade kore jednostavno premažite šećerom i medom i ispecite u rerni na 150°C, 20-25 minuta.

Zdrav i održiv međuobrok!

Konzumiranje kivija sa korom zahtijeva malu mentalnu prilagodbu, ali prednosti su brojne, a na kraju se zapravo samo treba naviknuti. Zato se sljedeći put jednostavno usudite da zagrizete kivi – vaše tijelo će vam biti zahvalno, prenosi Najžena.

Oznake: Kivi, Savjeti, Zdravlje