
Jeftina namirnica koju treba da jedete bar jednom nedjeljno: Odlična za stomak, obara holesterol i jača kosti
04.04.2025. | 20:28Leblebija je superhrana koja je ponovo u modi! Evo zašto je veoma korisna za zdravlje…
Godinama je leblebija stajala negdje u dnu kuhinjskih ormarića – izvlačili smo je samo kada je trebalo zgusnuti čorbu ili ih dodati u jelo “zbog vlakana” koja su “korisna”.
Danas je situacija potpuno drugačija. Leblebija je doživjela pravu renesansu i sada je “zvijezda” među biljnim izvorima proteinima.
Od lebebije se pravi kremasti humus, omiljena je grickalica, a dodaje se čak i u kolače.
Zašto je leblebija postala toliko tražena? Stručnjaci ističu tri glavna razloga. Prvi je sve veće interesovanje za biljnu ishranu. Drugi je rast svijesti o štetnosti ultraprerađene hrane i povratak jednostavnim, integralnim namirnicama. Treći je sve veća pažnja posvećena zdravlju crijeva, jer leblebija obiluje vlaknima koja hrane korisne bakterije u organizmu. Međutim, leblebija donosi brojne benefite za zdravlje.
1. Jača kosti i mišiće
Leblebija je bogata proteinima, koji su ključni za razvoj kostiju kod dece i očuvanje mišićne mase kod odraslih. U 100 g leblebije nalazi se 7,2 g proteina. Osim toga, sadrži kalcijum i magnezijum, koji pomaže u jačanju kostiju i funkciji mišića. Magnezijum takođe opušta mišiće, poboljšava raspoloženje i san.
2. Pomaže u mršavljenju
Zahvaljujući visokom sadržaju proteina i vlakana, leblebija pomaže da se duže osjećate siti. Time se smanjuje potreba za nezdravim užinama i sprečavaju nagli skokovi šećera u krvi, koji mogu izazvati umor i želju za slatkišima.
3. Poboljšava zdravlje crijeva
Leblebija je izuzetno korisna za varenje. Vlakna koja sadrži hrane dobre bakterije u crijevima i pomažu u regulisanju probave. Redovan unos vlakana sprečava zatvor i pomaže organizmu da se oslobodi toksina.
4. Snižava holesterol i štiti srce
Pored kalijuma, koji reguliše krvni pritisak, leblebije sadrže rastvorljiva vlakna koja pomažu u snižavanju lošeg (LDL) holesterola. Biljni proteini i zdrave masti u njoj dodatno podržavaju zdravlje srca.
5. Njeguje kožu, kosu i nokte
Leblebija je dobar izvor cinka i biotina (vitamina B7), koji su ključni za zdravu kožu, brži rast kose i jače nokte. Mnogi koriste biotin kao dodatak ishrani, ali leblebija je prirodan izvor ovog važnog nutrijenta.
6. Povećava energiju
Sadrže značajnu količinu gvožđa, što pomaže u borbi protiv umora i doprinosi boljem snabdijevanju organizma kiseonikom. Da bi tijelo bolje apsorbovalo gvožđe iz leblebija, najbolje ih je kombinovati sa namirnicama bogatim vitaminom C, poput crvene paprike ili brokolija.
8. Poboljšava pamćenje i koncentraciju
Zbog visokog sadržaja cinka, leblebija podržava funkcije nervnog sistema i kognitivne procese. Ovaj mineral posebno je važan za razvoj mozga kod djece, ali i za očuvanje mentalnih sposobnosti u starijem dobu.
Kako jesti leblebije? Nema pravila – važno je da ih uključite u redovnu ishranu na način koji vam najviše prija.
Najpoznatiji način je humus – samo izblendajte leblebiju sa tahinijem, limunovim sokom, maslinovim uljem i bijelim lukom. Pečene leblebije sa maslinovim uljem, solju i paprikom su savršena grickalica, a možete ove mahunarke dodati i u supe, čorbe i variva za dodatnu dozu proteina i vlakana.
Leblebije su odličan dodatak salatama, a njihova čvrsta struktura čini ih pogodnim za obroke koje pripremate unaprijed. Čak i tečnost iz konzerve (poznata kao akvafaba) može poslužiti kao zamjena za jaja u veganskim receptima.
Ko ne smije da jede leblebiju?Jedini izuzetak su osobe koje imaju sindrom iritabilnog creva, jer određeni šećeri iz leblebije mogu da izazovu nelagodnu. U tom slučaju, preporučuje se ispiranje konzerviranih leblebija, jer se problematični šećeri rastvaraju u tečnosti, prenosi Mondo.