Kad se pije rakija, a kad gazirano: Gastroenterolog otkriva kod kojih tegoba šta da konzumiramo
05.11.2022. | 11:02Da li, i koja od ove dvije grupe griješi pokušavajući da sanira probleme sa varenjem bez tableta, razjašnjava dr Đorđe Kralj, sa gastroenterologije Kliničko-bolničkog centra Zvezdara:
– Čaša gaziranog napitka može da pomogne, a rakija se u takvom stanju nikako ne preporučuje – kaže doktor.
Za efikasnost gaziranog pića u slučaju problema sa stomakom zaslužne su kiseline koje sadrži:
– Ako napitak ima u sastavu uglju i fosfornu kiselinu, kao i kiseli pH od 2,6, to definitivno može da potpomogne želucu, pogotovu u varenju vlakana, dok sa druge strane, mjehurići kao posljedica gaziranosti samog pića mogu da otklone tegobe poput nadutosti – objašnjava dr Kralj.
Sagovornik “Novosti” kaže da je gazirano dobro i kada je riječ o zastoju u radu crijeva, jer može da pomogne u varenju nakupljenih vlakana.
– Međutim, gazirano se ne preporučuje u slučaju dijareje, jer sadrži kofein koji ubrzava rad crijeva – kaže dr Kralj. – Iako su ovo dobre strane popularnog pića, kad je riječ o tegobama sa varenjem, zbog njegovih drugih svojstava ne preporučuje se svakodnevna konzumacija.
Kada je o rakiji kao lijeku za stomak riječ, situacija je potpuno drugačija.
– Ona se ne preporučuje, jer povećava kiselost u želucu, i dovodi do gastritisa – kaže sagovornik. – Tako da bi prilikom unosa rakije trebalo da se bude pažljiv, a pogotovu ujutru na prazan stomak.