Kada ga ima muškarac je samouvjeren, a poslije 40. godine sve kreće nizbrdo

08.08.2020. | 08:09

Zašto i šta suštinski testosteron znači da zavređuje toliku pažnju, objašnjava endokrinolog profesor dr Svetlana Vujović iz Instituta za endokrinologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, član Svjetskog borda i predsjednik srpskog Udruženja za involutivni hipoandrogenizam.

– Izuzetno je važan u domenu seksualnosti, ali i u cjelokupnom zdravlju, jer se pod njegovim uticajem muškarac osjeća jakim, snažnim, samouvjerenim, a i srce radi kako valja – kaže dr Vujović.

Ovo su neke od karakteristika kada je nivo testosterona optimalan. Međutim, to je do 40. godine. Poslije toga stanje se polako mijenja, jer nivo testosterona godišnje opada za jedan procenat.

Da bi znao šta mu se dešava ukoliko ima tegoba u ma kom smislu, muškarac sa 50 i više godina trebalo bi pregledom provjeri količinu testosterona. Ovo je veoma važno, jer procjene ukazuju na to da u Srbiji oko 170.000 muškaraca pati od manjka testosterona.

Muški hipogonadizam, odnosno stanje usljed manjka ili nedostatka ovog hormona, nastaje postepeno i nije bolno. Značajno utiče na zdravlje, jer polni hormoni djeluju na srce, mozak, kosti, polne žlijezde.

Više od 50 odsto problema u seksualnoj sferi su uzrokovani manjkom testosterona, ali i bolesti srca. Pregledom krvnih sudova penisa muškarca od 45 godina može da se ustanovi u kakvom je stanju srce.

– Nizak nivo testosterona utiče i na pojavu dijabetesa tipa 2 i metaboličkog sindroma, što su pokazala ispitivanja muškaraca od 42. do 60. godine, a bolest napreduje lagano, bez simptoma, a onda se jave prekomjerna žeđ, pojačano mokrenje, umor, zamagljen vid i gubitak težine – kaže dr Vujović.

Dolazi i do teških promjena na desnima, pogoršava se vid, a javljaju se i svrab po koži, impotencija…

– Muškarci uglavnom ne znaju šta se dešava, pa bolesti i ne dovode u vezu s testosteronom i kod ljekara dolaze tek kada im opadne seksualna funkcija – objašnjava dr Vujović.

Ako se ustanovi da je nastala depresija zbog nedostatka testosterona, bolest se ne liječi antidepresivima već testosteronskom terapijom. Takvi pacijenti postaju opet dinamični, druželjubivi i bolje se osjećaju.

Hormonski pad nije uvijek karakterističan samo za muškarce iz druge polovine životne dobi. U svijetu se 15 odsto muškaraca sa ovim problemom sreće već poslije 40. godine.

 

Izvor:(Novosti.rs)