Kako majčina ishrana utiče na dojenje?

10.03.2024. | 22:36

Ako ste nedavno rodile te se pitate da li hrana koju jedete utiče na dojenje, odnosno hranjenje bebe, te šta trebate jesti, ali i šta izbjegavati u tom periodu, na sva ova pitanja odgovor potražite u nastavku teksta.

Kako se hraniti tokom dojenja?

Bitno je da znate da, ako dojite bebu, dnevno biste trebali unositi 300 do 400 kalorija više nego inače, kako biste sačuvale energiju koja će vam biti potrebna, a te dodatne kalorije možete dobiti iz namirnica poput jedne jabuke ili čaše jogurta.

Zato je neophodno da se fokusirate na donošenje zdravih odluka koje će vam pomoći u proizvodnji mlijeka, te je važno da unosite proteine koji se nalaze u mesu, jajima, mliječnim proizvodima… Takođe, birajte žitarice od cijelog zrna, te voće i povrće, ali ga prvo dobro operite kako bi izbjegli nepotrebno unošenje ostataka pesticida.

Inače, raznovrsna hrana tokom dojenja promeniće ukus majčinom mlijeka, pa će tako beba biti izložena razičitim ukusima, koji će mu biti od pomoći prilikom prelaska na čvrstu hranu, nešto kasnije.

Što se tiče unosa tečnosti tokom dojenja, važno je piti više vode, pogotovo u prvim nedjeljama nakon porođaja, kada je većina žena toliko rastrzana sa svim obavezama oko bebe da zaborave da piju vodu. Dojenje povećava potrebu za vodom, a manjak vode može dovesti do dehidracije i uticati na produkciju mlijeka. Ljekari preporučuje da majka koja doji bebu pije bar osam čaša vode dnevno.

Evo koje voće i povrće treba jesti

Voće je bogat izvor mnogobrojnih hranjivih materija, te bi bilo dobro da, ako dojite bebu, uzimate dvije porcije voća dnevno, a najbolje opcija je sezonsko.

Ovo voće je odličan izvor kalijuma, a neka imaju i vitamin A:

– banane

– bundeva

– pomorandže

– dinja

– mango

– kajsije

– suve šljive

– crveni grejpfrut

Kada je u pitanju povrće, žene koje isključivo doje trebali bi dnevno jesti tri porcije povrća. Povrće je bogato vitaminima i antioksidansima, a dovoljan dnevni unos pomoći će tijelu da nadoknadi nutrijente koje troši produkcijom mleka.

Evo koje voće stručnjaci posebno preporučuju, i to zbog njihovog sadržaja kalijuma i vitamina A:

– mrkva

– spanać

– kuvano zeleno povrće, kao što su blitva i zelje

– paradajz

– bundeva

– crvene paprike

I žitarice se preporučuju u periodu dojenja, jer sadrže suštinski važne hranjive materije, naročito namirnice od cijelog zrna, kao što je braon pirinač i integralni hljeb. Zato bi dnevno trebalo unijeti oko 230 gr ukoliko isključivo dojite ili oko 170gr dnevno ukoliko kombinujete dojenje i adaptirano mlijeko, prenose “Nezavisne novine”.

Neke žitarice, kao što je kinoa, imaju i visok sadržaj proteina, što je osnovni nutrijent tokom dojenja, a najbolji izbor su pahuljice od cijelog zrna bez dodatog šećera.

Takođe je potrebno unositi i proteine kada dojite, jer vaše tijelo zahtijeva oko dodatnih 25gr proteina, odnosno bar 65gr ukupno na dnevnom nivou.

Ovo su dobri izvori proteina:

– orašasto voće i sjemenke

– mahunarke (pasulj, grašak)

– goveđe meso, svinjetina i jagnjetina

– morski plodovi: losos, haringa, sardine, bakalar, pastrmka, tuna

Riba i morski plodovi su veoma bogati omega 3 masnim kiselinama, koji podržavaju zdrav razvoj bebinog mozga. Losos, sardine i pastrmka predstavljaju sjajan izbor jer su bogati omega 3 masnim kiselinama, a imaju nizak procenat žive.

Osim toga, dojiljama su potrebni mliječni proizvodi jer dojenje, kao i trudnoća, može smanjiti rezerve kalcijuma u kostima. Mlečni proizvodi, kao što su sir i mleko, sjajan su izvor kalcijuma, a mnogi imaju i vitamin D.

Ovo su dobri izvori mliječnih proizvoda:

– mlijeko

– jogurt

– prirodni sir

Šta ne treba jesti i piti tokom dojenja

Neke namirnice i pića trebalo bi ili ograničiti ili u potpunosti izbaciti iz ishrane dok dojite, i to:

Alkohol – Ne postoji nivo alkohola u majčinom mlijeku koji se smatra bezbjednim za bebu, te ako pijete, izbegavajte dojenje dok vam se alkohol potpuno ne izbaci iz organizma.

Kofein – Preporuka je da ne pijete više od dvije, eventualno tri šolje ili čaše pića koje sadrže kofein, a s obzirom na to da ova supstanca u majčinom mlijeku može uznemiriti ili omesti bebin san.

Hrana jakog mirisa, poput luka, brokolija, kupusa, karfiola, začina ili pasulja, jer oni mogu mlijeko učini neprijatnim, a kod pojedinih beba izazove uznemirenost. Ako ipak dođe do toga, napravite pauzu u uzimanju te hrane.