Kako prepoznati da je bebi vruće i kako da je zaštitimo?

23.06.2024. | 19:53

Da li je u redu da budete napolju sa bebom ako je temperatura visoka ili treba da ostanete u rashlađenom domu?

Kada temperatura pređe 26 stepeni, telu je potrebno više da se ohladi, posebno bebinom. Dr Jan Montegi, direktorka Dječje bolnice u Njujorku, kaže da je potrebno što više izbjegavati vrućine.

„Nije u redu biti na otvorenom sa novorođenčetom ili bebom kada je velika vrućina. Bebe ne mogu da se znoje, što je način hlađenja tijela, pa bebe vrlo lako mogu da dožive toplotni udar, mnogo lakše nego starije dijete ili odrasla osoba“, piše „Romper“. Isto tako, treba imati na umu da bebe brže dehidriraju.

Naravno, nije moguće boraviti 24 sata u zatvorenom prostoru, ali male bebe leti treba sa posebnim oprezom iznositi napolje.

„Imajte na umu da se bebama mnogo ranije previše zagrije, pa pazite na vrijeme koje provodite napolju“, kaže pedijatar dr Moli Broder.

Kada ste napolju sa svojom bebom, pažljivo ih pazite na znake iscrpljenosti od toplote. „Ako je beba previše vruća, postaće veoma razdražljiva, ili će postati letargična i neće željeti da jede ili pije“, kaže dr Montegj.

Kada joj postane vruće, postaće pospana, može povraćati, a koža joj može postati veoma suva.

„Može da dobije temperaturu. Ako primjetite ove znake, odmah potražite medicinsku pomoć“, kaže dr Broder.

Da biste spriječili pregrijvanje, pročitajte savjete za svoju bebu tokom vrućih ljetnjih dana:

Tražite sjenku

Sjenovita mjesta su idealna ako želite da provodite vrijeme napolju i da ne izlažete bebu jakoj sunčevoj svjetlosti.

Obucite bebu na odgovarajući način

Svijetla odjeća svetlih boja koja nije previše uska ohlađivaće bebu. Najbolji materijal je pamuk, a obavezni su i šeširi koji štite lice i vrat.

Održavajte bebu hidriranom

Beba će morati da jede češće kako bi osigurala da mokri kao i obično.

„Za bebe mlađe od šest mjeseci, majčino mlijeko ili formula su najbolji izbor, a starijim bebama se može dati gutljaj vode“, kaže dr Montegi.

Koristite kremu za sunčanje samo za bebe starije od šest mjeseci

„Krema za sunčanje se ne preporučuje za bebe mlađe od šest mjeseci, što je još jedan razlog zašto bi trebalo da budete na otvorenom sa mlađom bebom što je moguće manje“, preporučuje dr Broder, ali kaže da nije loše je staviti malo faktora 15 na bebino lice, ruke i noge ako već ne možete da izbjegnete izlaganje suncu.

Ne pokrivajte kolica ili nosač

Najbolji način da kolica držite u hladu je suncobran koji možete pričvrstiti za njih ili pokrivač protiv sunca.

„Čak i lagana tkanina može podići temperaturu u kolicima. Bolje je da protok vazduha bude slobodan“, savjetuje dr Broder.

Takođe, ako je dijete pokriveno, nećete moći da vidite da li se muči.

Budite oprezni kada nosite bebu

„Ako je mami ili tati jako toplo, onda se tjelesna temperatura prenosi na bebu“, kaže dr Montegi, koja savjetuje da i roditelji i beba nose samo jedan sloj lagane odeće i da ostanu hidrirani.

Ona doodaje da „možete pomoći bebi tako što ćete joj s vremena na vreme poprskati ruke i noge sa msanom količinom vode ili ih obrisati mokrom krpom.

Kengur koji je napravljen od tanjeg i lakšeg materijala održavaće bebu hladnijim od onog od tamnog i debelog materijala, prenosi miss7mama.24sata.hr

Ako se pojavi osip od sunca, pustite koži da „diše“: Ili možete da obrišete bebinu kožu iritiranu od sunca vodom i ostavite da se osuši. Izbegavajte kreme i losione kada su u pitanju veoma male bebe, samo pustite da se koža osuši i ohladi tijelo.