Kako prepoznati kilu, kada se operiše i kako spriječiti njeno pojavljivanje
29.07.2023. | 19:13Postoji više definicija kila, ali to su u suštini izbočenja peritoneuma kroz urođeni ili stečeni otvor na trbušnom zidu, u koji kao u neku kesu ulaze organi trbušne duplje, a to su najčešće crijeva.
„Kile se najčešće se javljaju u predjelu prepona, pupka i duž središnjeg dijela prednjeg trbušnog zida“, kaže specijalista opšte hirurgije i načelnik centra hitne pomoći Vojnomedicinske akademije VMA prim. doc. dr Milan Jovanović.
„Ingvinalna (preponske) kile se najčešće javljaju kod muškaraca i predstavljaju oko 80 odsto svih hernija prednjeg trbušnog zida. Osnov za nastajanje ovih kila leži u embriološkom razvitku testisa i njihovim spuštanjem u mošnice, kao i zbog većeg otvora preposnkog kanala kroz koji prolaze spermatična vrpca i krvni sudovi. Simptomi uključuju bol ili otok u preponi“, navodi za N1 dr Milan Jovanović.
Uzroci za nastanak kile
Prema rečima dr Jovanovića femoralna kila se javlja kada organi iz trbuha prodru kroz femoralni kanal ispod prepona.
„Nastaje pod uticajem teških fizičkih napora i slabosti organizma. Ovo se češće događa kod žena, naročito koje su imale više porođaja. Simptomi takođe uključuju otok ili bol.“
Pupčana (umbilikalna) kila se, kako kaže sagovornik, javlja kada se organi probijaju kroz otvor u trbušnom zidu u blizini pupka.
„To se najčešće događa kod djece i novorođenčadi zbog urođene slabosti pupčanog prstena, ali se može javiti i kod odraslih zbog povećanja intraabdominalnog pritiska, trudnoće, gojaznosti, tumora… Bitno je reći da kod ovih kila otvor (defekt na pupčanoom prstenu) može biti nesrazmerno mali u odnosu na veličinu kile. Simptomi uključuju izbočenje ili otok u području pupka“, objašnava doktor.
Epigastrična kila se javlja kada se izbočenje javlja između pupka i grudne kosti. Ova kila ne daje izrazite simptome. Uzrokuje manje ili veće tegobe u gornjim partijama stomaka i može imitirati oboljenja žuči, želuca ili crijevne kolike.
Liječenje
„U liječenju kila, operativni zahvat je najčešće neophodan, jer samo postojanje kile je indikacija za operaciju. Postoje dve glavne vrste operacija: hernioplastika i herniorafija. Hernioplastika se koristi za liječenje kila pomoću mrežaste ploče koja se stavlja preko otvora u trbušnom zidu. Herniorafija uključuje zatvaranje otvora u trbušnom zidu“, objašnjava sagovornik.
Dr Jovanović ističe da komplikacije vezane za operativni zahvat kila su rijetke, ali mogu se javiti krvarenje, infekcija, oštećenje organa i formiranje kile na drugom mjestu. Važno je da se pacijent apsolutno pridržava savjeta hirurga za postoperativnu njegu i oporavak kako bi se smanjio rizik od ovih komplikacija.
„Prije operacije, pacijent će morati da prođe kroz niz pregleda kako bi se utvrdilo da li je operacija neophodna i kako bi se utvrdilo da li postoji bilo kakva druga medicinska stanja koja bi mogla uticati na operaciju ili oporavak“, navodi dr Jovanović.
Prema riječima doktora operacija kile se obično izvodi pod opštom anestezijom. Hirurg pravi mali rez u području kile kako bi mogao da pristupi unutrašnjim organima. Nakon toga, organi se vraćaju u trbušnu šupljinu, a otvor u trbušnom zidu se zatvara.
„U nekim slučajevima se mrežasta ploča odgovarajuće veličine postavlja preko otvora kako bi se ojačao trbušni zid i spriječilo dalje izbočenje organa. Ova tehnika se obično koristi za veće kile ili za pacijente kod kojih postoji visok rizik od ponovnog pojavljivanja kile“, kaže sagovornik N1.
Dodaje da nakon operacije, pacijent biva smješten u bolničku sobu, gdje će biti pod nadzorom medicinskog osoblja. Oporavak od operacije kile traje obično nekoliko nedjelja. Pacijent će morati da ograniči fizičku aktivnost u prvih nekoliko nedjelja nakon operacije kako bi se spriječila ponovna pojava kile.
„Tokom oporavka, pacijent će morati da prati dijetu bogatu vlaknima kako bi se spriječio napor prilikom vršenja nužde, koji izaziva povećanje pritiska u trbušnoj šupljini što može dovesti do ponovne pojave kile. Obično se preporučuje laka hrana koja je bogata proteinima i vlaknima, kao što su piletina, riba, jaja, voće i povrće. Takođe je važno da pacijent pije dovoljno tečnosti, posebno vode, kako bi spriječio dehidraciju“, naglšava dr Jovanović.
„Trebalo bi da izbjegava naporne aktivnosti, vožnje automobila u prvih nekoliko nedjelja nakon operacije“, ističe on.
Proces oporavka
Dr Jovanović kaže da uz pravilnu njegu i oporavak, većina pacijenata se uspješno oporavi od operacije kile i više ne doživljava izbočenje organa kroz slabu tačku u trbušnom zidu.
„U slučaju bilo kakvih simptoma ili komplikacija nakon operacije, pacijent bi trebao odmah da se obrati hirurgu. Simptomi koji bi mogli da ukazuju na komplikacije uključuju povišenu temperaturu, crvenilo i oticanje u području mjesta koje je operisano, jake bolove u stomaku, mučninu i povraćanje“, objašnjava doktor.
Savjet za sprečavanje kile
Dr Jovanović ističe kao jedan od najboljih savjeta za sprečavanje kila je da se održava zdrav način života. To uključuje održavanje zdrave tjelesne težine, redovnu fizičku aktivnost, izbjegavanje podizanja teških predmeta i izbjegavanje duvanskog dima.
„Ako se kila ne liječi nastaje uporan, inenzivan, tup, jak bol i kao komplikacija može biti opstrukcija (uklještenje), koje se smatra urgentnim stanjem u hirurgiji. U tom slučaju vitalnost crijeva je ugrožena, a ponekad se mora vršiti resekcija istog u slučaju gangrene. To sve može da komplikuje postoperativni tok sa mogućim trombozama, zastojem crijeva (ileus), peritonitisom itd“, upozorava doktor i zaključuje:
„Zato je neophodno, da se pacijent čim i najmanje posumnja na postojanje kile javi na pregled hirurgu radi dobijanja savjeta o daljem tretmanu“, savetuje dr Milan Jovanović.