Kako se liječi rak jajnika?

16.09.2023. | 21:39

Rak jajnika je bolest koju karakteriše rast abnormalnih ćelija u jajnicima. Ćelije se u tom slučaju brzo razmnožavaju i mogu napasti i uništiti zdravo tkivo.

Ženski reproduktivni sistem sadrži dva jajnika, po jedan sa svake strane materice. Ovi organi, koji proizvode jajne ćelije, ako obole, liječe se obično operacijom i hemoterapijom, ali postoje i druge metode liječenja. U svemu je vrlo važna prevencija, tj. redovni ljekarski pregledi jer blagovremeno otkrivanje bolesti znatno popravlja šanse za izlječenje.

Cilj lečenja raka je uklanjanje što je moguće više tumora, po mogućstvu cijelog.

Uobičajeni tretmani raka jajnika

Hirurgija

To obično uključuje uklanjanje reproduktivnih organa i drugih dijelova tkiva koje je rak zahvatio. Hirurgu je u tom slučaju na raspolaganju laparoskopija (minimalno invazivna operacija) ili laparotomija (otvorena operacija koja zahtijeva rez na stomaku).

Hemioterapija

Ljekar može preporučiti hemioterapiju pre ili poslije operacije. Hemioterapiju čine lijekovi dizajnirani da ciljaju i ubiju ćelije raka. Lekar može dati hemoterapiju intravenozno (kroz venu) ili oralno (u obliku tableta).

Ciljana terapija

Ovaj vid liječenja raka podrazumijeva lekove koji identifikuju i napadaju ćelije raka. Ciljana terapija mijenja način na koji ćelije raka rastu i dijele se.

Hormonska terapija

Neki karcinomi jajnika koriste hormone za rast. U tom slučaju hormonska terapije blokira određene hormone s ciljem da uspori ili zaustavi rast raka.

Radioterapija

Ljekari ponekad koriste i terapiju zračenjem za liječenje raka jajnika, mada su drugi vidovi liječenje obično češći.

Nakon što se završi terapija za rak jajnika, neophodno je ići ljekaru na redovne kontrole. Ljekar će po potrebi zahtijevati određene testove, moguće CT skener, provjeriće eventualne simptome i obaviće neophodne preglede, a sve sa ciljem da se bolest ne vrati, odnosno da se recidiv na vrijeme prepozna.

Vrlo je važno bilo kakve promjene odmah prijaviti lekaru.

Šta poslije dijagnoze?

Nakon liječenja raka jajnika ljekar će insistitati da i dalje idete na preglede. Tokom tih posjeta on će provjeriti eventualne simptome koje imate i razgovarati o svim nedoumicama. Važno je da obratite pažnju na svoje tijelo i obavijestite svog ljekara ako se nešto neobično dešava. Posmatranje je ključno nakon liječenja karcinoma jajnika.

Koja je stopa preživljavanja raka jajnika?

Podaci za sve vrste karcinoma jajnika zajedno kažu da oko 78 odsto oboljelih živi najmanje jednu godinu nakon dijagnoze. Više od 60 odsto njih živi najmanje tri godine nakon dijagnoze, a preko 50 odsto pacijenata sa rakom jajnika poživi najmanje pet godina nakon dijagnoze.

Ali važno je razumijeti da su stope preživljavanja samo – procjene. Nijedan ljekar ne može pacijentu sigurno kazati koliko dugo će živjeti nakon bolesti ili predvidjeti uspjeh liječenja jer je svaki organizam drugačiji i drugačije reaguje i na bolest i na liječenje.

Ako imate bilo kakva pitanja o terapiji, liječenju i uopšte o bolesti, razgovarajte sa svojim ljekarom. I ne zaboravite da je blagovremeno javljanje ljekaru često od presudne važnosti.