Kečap ili senf: Koji dodatak je zdraviji
11.01.2024. | 22:26Kečap i senf su širom svijeta popularni umaci za pomfit, hamburgere, viršle i ne možemo da zamislimo da jedemo ovu hranu bez njih. Ipak, mnogi nisu sigurni šta je bolje za naše zdravlje: crveni, slatkasti kečap ili žuti, pikanti senf? Obe namirnice imaju neke hranljive vrijednosti, ali jedna se izdvaja kao zdravija opcija.
Skoro niko ne može da pojede hamburger ili porciju pomfrita bez kečapa ili senfa (ili kombinacije oba), ali ako želimo da vodimo računa o zdravlju, koji dodatak može da bude bolji izbor? Da li bi trebalo da ih potpuno preskočimo ili ipak možemo da uživamo u njihovom ukusu?
Nutricionisti ističu da kečap i senf možemo konzumirati, ali u umjerenim porcijama. A što se tiče pitanja, koji prilog je bolji za naše zdravlje, blaga prednost je data žućkastom, pikantnom dodatku koji ide odlično uz meso, viršle i kobasice.
Klasičan senf, to jest onaj koji nije naknadno zaslađen je zdraviji – ima manje kalorija, ne sadrži visoko fruktozni kukuruzni sirup (za razliku od većine brendova kečapa), a ljutkast ukus senfa nas sprečava da pojedemo previše hrane i premašimo preporučene količine natrijuma.
Dokle god se kečap/senf koristi u normalnim količinama, ne predstavlja veliki rizik po zdravlje, ali preporučljivo je da uvijek provjeravamo sastojke i da, ako je moguće, biramo sveže napravljene umake sa minimlanom količinom dodataka.
Kečap – jedan od najboljih izvora likopena
Klasični kečap je napravljen od mješavine paradajza, sirćeta, različitih oblika kukuruznog sirupa, soli i začina: “Jedna kašika kečapa sadrži 19 kalorija, oko 4 grama šećera i 150 miligrama natrijuma,” rekla je za “Njujork post” Dženifer Haus, registrovani dijetetičar.
Sastojci na deklaraciji proizvoda su obično navedeni u opadajućem redosljedu po težini ili zapremini, pri čemu prvi navedeni sastojak ima najveću količinu. “Možda ste više puta čuli da je kečap “čist šećer”, ali on je zapravo treći na listi sastojaka. Iako ima više šećera i soli od drugih začina, kečap ima neke nutritivne prednosti: on je jedan od najboljih izvora likopena, antioksidansa za koji se zna da štiti od raka prostate. Kečap se takođe može koristiti kao “hrana za maskiranje ukusa” za izbirljive mališane, kako bi se postepeno privikavali na novu hranu”, pojašnjava dijetetičar.
Ipak, s obzirom da mnogi brendovi kečapa imaju visok nivo dodatog šećera i natrijuma, potrebno je da obraćamo pažnju na listu sastojaka i pronađemo najzdraviju opciju, kao i da količina koju konzumiramo ne bude isuviše velika.
Prepručuje se senf koji sadrži kurkumu
Senf se prvi od semena slačice i dodaju se sirće, so i začini, ali on obično ne sadrži šećer, osim ako nije namenjeno da ukus bude sladak, poput medenog senfa. Kao i kod kečapa, nutritivni profil senfa može biti različit u zavisnosti od brenda. Jedna kašičica senfa obično sadrži između 3 i 5 kalorija i oko 110 miligrama natrijuma.
“Neke etikete na ambalaži senfa prikazuju da jedna porcija iznosi nula kalorija, jer hrana koja sadrži manje od pet kalorija po porciji može da se zaokruži na nulu”, objašnjava nutricionista Ejveri Zenker i ističe: “Ako jedete više porcija senfa, to neće biti nula kalorija, ali takođe nije uobičajeno jesti toliko velike količine senfa da ukupne kalorije imaju preveliki uticaj.”
Nutricionista pojašnjava da senf nije značajan izvor hranljivih materija i obično ne sadrži šećere, trans masti i holesterol. Preporučuje se da biramo senf koji sadrži kurkumu, koja mu daje jarko žutu boju, umjesto senfa koji u sastojcima ima vještačke boje.
“Kurkumin, antioksidant koji se nalazi u kurkumi, može da ublaži upalne procese, dok semenke slačice takođe mogu imati zdravstvene prednosti i sadrže male količine zdrave omega-3 masti.”