Kopriva je jedna od najkorisnijih ljekovitih biljaka: Evo čemu sve može pomoći

30.05.2021. | 14:11

Kopriva ili žara je samonikla biljka koja cvjeta od proljeća do jeseni, a onima koji odluče da koriste njene listove, uprkos njihovim žarnicama, donijeće pregršt korisnih i zdravih sastojaka, važnih za čovječiji organizam.

Koprivu znalci nazivaju “seljakom” među samoniklim biljem i to je savršeno opisuje. Naizgled neugledna, zapravo je neizmjerno vrijedna i jedna od najkorisnijih ljekovitih biljaka. Njene prehrambene blagodati u posljednjih nekoliko godina sve više se otkrivaju, a posebno je značajno što svi dijelovi biljke imaju korisna svojstva.

“Ja sam od koprive kuvao čorbu, farbao vunu, jaja za Uskrs, pravio čaj od semena, lista, korena koprive. Od njenih vlakana se nekada pravilo i platno. Kopriva je jedna od najraznovrsnije upotrebljavanih biljaka”, rekao je Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar u jednom ranijem gostovanju na Radio-televiziji Srbije, osvrćući se upravo na ovu kraljicu korova i njen mnogostruki značaj.

Koristi koprive zaista su mnogobrojne i poznate su od drevnih vremena, a jedna od njih je to što čisti tijelo od toksina. Mnoštvo korisnih nutrijenata koje sadrži čini koprivu savršenom biljkom za čišćenje tijela od toksina, a ima i protivupalno djelovanje, što je dodatno čini dobrom biljkom za pročišćavanje organizma. No, uprkos opštoj koristi, potrebno je znati kada treba koristiti korijen, kada list, a kada sjeme koprive.

“Korijen se preporučuje ljudima koji pate od benigne hiperplazije prostate, jer sadrži fitosterole, a dobar je i za ispiranje kose, protiv peruti i za jačanje korena kose. List koprive se preporučuje ljudima koji pate od anemije”, naznačio je tada Antonijević.

Zbog kombinacije vitamina C i željeza kopriva je odličan stimulator proizvodnje crvenih krvnih ćelija. Vitamin C poboljšava apsorpciju željeza, ključnog sastojka hemoglobina. Zbog istog razloga kopriva se često preporučuje za smanjenje umora i liječenje anemije, čiji simptomi uključuju opštu slabost mišića, iscrpljenost, kognitivne poteškoće i glavobolju.

Kopriva može da pomogne u razbijanju kamenaca u bubrezima i žuči, moćno je sredstvo za uklanjanje toksina, štiti od infekcije bubrega i prekomjernog zadržavanja tečnosti. Takođe, izuzetno je dobra kod infekcije mokraćnih kanala pa se tako koristi i kod upale mokraćnog mjehura.

Jedan od važnih minerala koji se nalaze u koprivi je bor, element koji pomaže u zadržavanju kalcijuma u kostima, što znači da kopriva može pomoći u sprečavanju osteoporoze.

Ona je korisna i kod olakšavanja raznih respiratornih problema, uključujući peludnu groznicu, astmu i druge sezonske oblike alergija. Takođe, određene kombinacije ekstrakata koprive mogu znatno smanjiti alergijske reakcije, a ima pozitivna dejstava na zdravlje srca.

Čaj

Za pripremu čaja od koprive koriste se mladi listovi koji se beru u proljeće. Čaj se može praviti od svježih ili od osušenih listova. Za pripremu čaja od svježe koprive potrebno je oko 200 mililitara vode i nekoliko listova svježe koprive. Takođe, čaj može da se pripremi i od korijena koprive.

Omlet

Od koprive je moguće napraviti više vrsta jela, a jedno od njih je i omlet s jajima. Naime, za pripremanje ovog obroka potrebno je skuvati nekoliko listova mlade koprive. Jednu glavicu isjeckanog crnog luka potrebno je prodinstati na ulju ili masti. Nakon kraćeg kuvanja luku treba dodati procijeđene listove koprive. Jaja umutiti s malo mlijeka i dodati u smjesu, uz začine po izboru.