Kopriva, kraljica gvožđa – čistač krvi i borac protiv anemije
08.04.2021. | 23:19Od davnina se kopriva koristi u ishrani. Kao mlada biljka, u proljeće je redovan dodatak u čorbama i pitama, a čaj od koprive može biti idealni čistač krvi. Pošto sadrži velike količine gvožđa, svrstava se u najbolje prirodne lijekove protiv anemije.
Berači koprive u ovo vrijeme, polako se pripremaju i kreću u berbu. Niču mladi listovi i kopriva je sada idealna za kuvanje, i u kuhinji se može koristiti kao spanać ili zelje, s tim što ima neke prednosti.
„Ja sam od koprive kuvao čorbu, farbao vunu, farbao jaja za Uskrs, pravio čaj od sjemena, lista, korijena koprive. Od njenih vlakana se nekada pravilo i platno. Kopriva je jedna od najraznovrsnije upotrebljavanih biljaka”, rekao je za RTS Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar.
Dodaje da, pored toga što je ukusna biljka, kopriva je vrlo ljekovita a može se davati i djeci.
Ipak, treba razlikovati kako se upotrebljava list, kako sjeme, a kako korijen koprive.
„korijen se preporučuje ljudima koji pate od benigne hiperplazije prostate, jer sadrži fitosterole, a dobar je i za ispitalje kose, protiv peruti i za jačanje korijena kose. List koprive se preporučuje ljudima koji pate od anemije”, kaže Antonijević.
Čaj od koprive se pravi tako što se puna supena kašika listova prelije šoljom ključale vode, promiješa se, poklopi i ostavi da stoji 15 do 20 minuta. Poslije se procijedi i pije u količini od dvije do tri šolje dnevno.
Stari Rimljani su koristili koprivu protiv reume
Govoreći o branju kopriva, Antonijević kaže da nije opasno ako se desi da nas ožari, i da to može biti korisna stvar.
„Stari Rimljani su se žarili koprivom da bi ublažili reumatizam i bol u kostima. Kod nas postoji običaj da se djeca ožare koprivom na vratu, jer se nekada vjerovalo da se na taj način ispeče – bolest.Ne znamo da li je to tačno ili ne, ali za one koji imaju reumatizam, to je dobra stvar”, objasnio je Antonijević.
Kada je riječ o pripremi čaja od korijena koprive, njega za razliku od listova, treba malo kuvati. Supenu kašiku korijena koprive treba preliti šoljom hladne vode, pustiti da ključa minut, dva i onda se prošeša i poklopi. Kada odstoji pola sata, čaj se procijedi i pije.
Isti čaj se koristi i za ispiranje kose, ali ga naravno treba ohladiti do odgovarajuće temperature. Poslije pranja kose, kosa se jednostavno prelije ovim čajem i to bez ispiranja.
Sjeme koprive je, kako Antonijević kaže, dobar narodni lijek protiv noćnog mokrenja kod djece.
Četrdeset grama sjemena koprive se samelje i pomiješa sa 60 grama raženog brašna. Uz malo kvasca i meda se od toga zamijesi tijesto od koga se ispeče pet kolačića. Svako veče, dijete treba da pojede jedan kolačić, uz šolju čaja od kantariona. Ova praksa treba da se ponavlja mjesec dana, ispričao je travar.
Ukazao je da je kopriva dobra i za dijabetičare jer utiče pozitivno na nivo šećera u krvi, preporučljiva je za čišćenje organizma, kod kamena u bešici i mokraćnim kanalima…
Dodao je da se sjeme korpive još koristi i protiv anemije. Sto grama sjemena se samelje, pomiješa se sa pet supenih kašika tahinija (pasta od susama), doda se pet kašika sirovog kakaa i kilogram meda. Poslije miješanja, smjesa se ostavi u poklopljenoj posudi i čuva na hladnom mjestu. Treba uzimati dnevno dvije do tri kašike.
Kopriva sadrži, osim gvožđa, velike količine fosfora, mangana, kalijuma, magnezijuma, azota i kalcijuma. Osim što je zato dobra kao prihrana za biljke, od nje se može napraviti i organsko đubrivo, koje biljke može odbraniti od nekih bolesti i sive buđi.
Savjet koji se odnosi na pripremu hrane od koprive je da se ona bere u nezagađenim područjima, da se poslije branja opere ključalom vodom, ocedi i isjecka.
Kopriva u salati, ali i u pasulju
Uz prženje na ulju sa dodatkom luka, i dodatak krompira, može se napraviti čorba, u kombinaciji sa sirom, pravi se fil za pitu, a zanimljivo je da se malo sjeckane koprive može dodati i u kuvani pasulj, što tom jelu, prema riječima Antonijevića, daje fantastičan ukus. Takođe, poslije prelivanja ključalom vodom, u kombinaciji sa drugim svježim povrćem, odlična je za salate.
„Ne postoji razlog da se iz šetnje vratite bez koprive. Ako to treba da bude jedna biljka, neka to bude kopriva”, poručuje Antonijević.