Korisni savjeti: Stručnjak objašnjava kako spavati tokom ljetnih vrućina
05.07.2021. | 16:29Posljedice do kojih mogu dovesti velike vrućine koje ugrožavaju san i odmor tokom noći nikako ne bi trebalo potcijeniti, ističe njemački stručnjak za probleme spavanja Hans-Guenter Weess, dodajući da je jutro nakon neprospavanih noći često popraćeno kolektivnim zijevanjem na poslu ili u školi.
Ali ono što više brine je da sve to može izazvati veći rizik od nesreća na poslu ili na cesti ili brojne greške tokom obavljanja dnevnih zadataka, upozorava čelnik njemačkog Interdisciplinarnog centra za spavanje.
Postoji nekoliko načina koji bi mogli pomoći da se čovjek tokom vrelih noći osjeća ugodnije, posebno u nedostatku klima-uređaja.
“Sve se svodi na pravilnu ventilaciju. Zatvorite prozore i roletne tokom dana, a otvorite ih prije odlaska na spavanje”, kaže Weess.
Drugi savjet je, iako zvuči pomalo paradoksalno, popiti nešto vruće.
“Popijete li nešto toplo prije odlaska u krevet, manje je vjerovatno da ćete se znojiti”, kaže ovaj stručnjak, prenosi portal Index.
A topli tuš će, na primjer, otvoriti pore na koži i osigurati osjećaj svježine.
Weess savjetuje da se prije spavanja izbjegne pijenje čaše vina.
“Ispijanje alkohola naveče može imati psihološki, relaksirajući učinak, ali takođe širi krvne žile i podstiče noćno znojenje”, kaže.
Tablete za spavanje takođe su zabranjene za Weessa, koji kaže da ih treba izbjegavati kako bi se izbjeglo stvaranje zavisnosti.
Naša tijela mogu izdržati nekoliko noći s manje sna, dodaje njemački stručnjak.
Weess ima i nekoliko posebnih savjeta: ako imate popločan pod u spavaćoj sobi, na njega možete izliti malo vode koja će pomoći rashladiti prostoriju, ali tada morate biti izuzetno oprezni kad ustajete iz kreveta.
“Ili jednostavno pođite u podrum i tamo spavajte”, poručuje ovaj stručnjak za probleme spavanja.
U suštini, dodaje on, samo uživajte u toplijem vremenu, čak i ako vam pokvari san.
Spavanje za vrijeme ljetnih vrućina može biti neugodno, a mnogi nisu dovoljno upućeni u trikove koje mogu koristiti kako bi sebi rashladili vrijeme za odmaranje i punjenje baterija.