Kritikovanje ne pomaže: Kako da odviknete dijete od grickanja noktiju
15.01.2025. | 19:24Grickanje noktiju je ružna navika koja povećava i rizik od infekcija, pošto djeca lako mogu sa prljavih ruku da prenesu bakterije i virusa kroz usta u organizam.
Takođe, onihofagija, kako se stručno naziva grickanje noktiju, povećava i rizik od oboljevanja noktiju, pošto može da dođe do gnojne upale zanoktica i slično.
Kažu da djeca grickaju nokte kada se osjećaju nesigurno, kada su ljubomorni ili im je neprijatno, te prosto na ovaj način pokušavaju da iskontrolišu neprijatne emocije koje osjećaju.
Sam početak grickanja noktiju obično se dešava u nekoj stresnoj situaciji (polazak u školu, rođenje mlađeg brata ili sestre, razdvajanje od mame i tate…), dok oni stariji, tinejdžeri, često grizu nokte kako bi se umirili i ublažili negativna osjećanja poput straha, anksioznosti…
Šta da radite ako dijete grize nokte
Ono što za početak nikako ne bi trebalo da radite je da grdite dijete, jer je grickanje noktiju za njega nešto poput uslovnog refleksa, ono osjeća kao da ne može da se nosi sa emocijama i situacijom na neki drugi, racionalniji način.
Nemojte ni da manipulišete ili ucjenjujete dijete jer to može da donese potpuno suprotan rezultat od onoga koji biste željeli da postignete. Štaviše, mališan može da nastavi da grize nokte, ali krijući od vas. Umjesto toga, pokušajte da utvrdite šta je to što je uznemirilo dijete i potrudite se da ga umirite. Ako je potrebno i čini vam se da ne možete sami da se izborite sa tim, potražite stručnu pomoć.
Posmatrajte dijete i pokušajte da razumijete kada najčešće grize nokte, u kojim situacijama, koji su njegovi strahovi ili šta je to što ga uznemirava, prenosi Yumama.
Pokušajte da umirite mališana. Pitajte ga povremeno kako se osjeća i objasnite mu da negativne, neprijatne emocije nisu ništa čega bi trebalo da se plaši, da su one dio ljudske prirode, života, piše bambinopoli.it.
Pomozite djetetu da ublaži anksioznost, nervozu, strahove tako što ćete mu ponuditi alternativne aktivnosti – sport, neke kreativne radionice, slušanje muzike, čitanje…
Uvijek budite tu da podržite dijete, stalno mu govorite da ga volite, kako bi se osjećalo smireno i sigurno, i to će mu pomoći da se riješi ove ružne navike.