Kuća vam je puna dima: Ovo su najčešće greške dok ložite
05.12.2024. | 21:14Ništa ne kvari toplu atmosferu u domu kao neprijatan miris dima koji se širi svuda dok pokušavate da naložite vatru. Ali, da li ste se ikada zapitali zašto se to dešava i kako to možete da sprečite?
Otkrivamo najčešće greške i trikove kako da vaša peć ili kamin rade kako treba.
Dimnjak
Začepljen ili zaprljan dimnjak je najčešći razlog za dim u kući. Čađ, ptičja gnijezda ili prosto neodržavanje mogu blokirati protok vazduha. Rješenje je redovno čišćenje dimnjaka najmanje jednom godišnje.
Loš protok vazduha
Ako dim ne izlazi napolje, moguće je da vaš dom nema dobar protok vazduha. To se dešava kada nema dovoljno svježeg vazduha koji ulazi u prostoriju. Otvorite prozor na trenutak dok ložite, kako biste obezbijedili ravnotežu pritiska.
Mokro drvo
Loženje mokrog ili sirovog drveta može proizvesti više dima nego toplote. Uvijek birajte suvo i staro drvo koje je stajalo najmanje šest mjeseci – garantovaće čistiji plamen i manje dima.
Pogrešan način loženja
Vjerovali ili ne, redoslijed slaganja drva i potpale ima veliki uticaj. Počnite s manjim grančicama i papirom na dnu, a zatim dodajte veća drva. Loženje odozgo prema dole smanjuje dim i omogućava postepeno sagorijevanje.
Temperatura je bitna
Ako peć ili kamin nisu dovoljno zagrijani prije nego što dodate drva, dim će ostati zarobljen unutra. Prvo zagrejte dimnjak malim vatrom kako biste pokrenuli prirodni tok vazduha.
Problem je sama peć ili kamin
Nekad je problem u konstrukciji. Ako dimnjak nije dovoljno visok ili je previše uzak, dim će se vraćati u prostoriju. Konsultujte stručnjaka za eventualne korekcije.
Dim u kući nije samo neprijatan već i potencijalno opasan. Uz nekoliko jednostavnih koraka možete ga se riješiti zauvijek. Pripremite svoj dom za zimu kako treba i uživajte u toplini bez muke i dima, prenosi Krstarica.