Ljekar upozorava: Od visoke temperature dijete može da doživi fras, evo šta se onda radi VIDEO

15.02.2025. | 21:18

Pedijatar dr Saša Milićević istakao je da visoka temperatura kod djece može da izazove fras, oboljenje čiji simptomi su veoma slični epilepsiji.

Da li se virusi brže šire kada je napolju 15 stepeni, kao što je danas, ili kada je minus, odnosno kada su temperaturne razlike velike i kako djecu zaštiti na vrijeme od toga, za TV Prvu je govorio pedijatar dr Saša Milićević.

“Virusi su jako otporni i kada bi temeperaturne razlike baš toliko uticale na njih, u Africi, na primjer, gdje je jako toplo, ne bi bilo uopšte virusa. Pa, ipak, njeni stanovnici su veliki distributeri virusa. Ili, to bi značilo da gore na Grenlandu, gdje je jako hladno, virusi ne mogu da opstanu. Ali, klimatske promjene dovode do topljenja glečera i aktivirali su se neki virusi koji dugo nisu bili prisutni. Znači, virusi mogu da izdrže i te, esktremno niske ili visoke temperature”, naveo je dr Milićević, pa dodao:

“Međutim, narod kaže čim je ovakvo vrijeme, to nije dobro. Ali, reklo bi se da temeperaturne i klimatske promjene više utiču na nas, nego na viruse”.

Prema njegovim riječima, većina stanovništva bude “nekako kilava” usljed temperaturnih razlika.

“Virusi žive u našim ćelijama i najviše vole temperaturu naših tela”, istakao je dr Milićević.

Šta raditi ako dijete doživi fras?

Kako je naveo, kada je reč o deci, virusi najčešće idu zajedno sa bakterijama, o čemu dosta govori i boja sekreta. Ako je bistar, to je obično znak virusa, akoje obojen, onda je bakterija. Međutim, ako neko ima alergiju, sekret je takođe obojen. U svakom slučaju, dete treba odvesti lekaru, pa će on da vidi na osnovu krvne slike i rezultata, mislim na CPR. Ali, treba znati da su retke izolovane infekcije, da nešto bude samo virusno”.

Dr Milićević je skrenuo pažnju da je jedan od prvih simptoma visoka temperatura.

“To je jako opasno ako je dete sklono febrilnim konvulzijama, odnosno frasu. To je stanje koje je veoma opasno, deca trzaju nogama i rukama, ukoči im se pogled… Ali, to nije epilepsija, već febrilna konvulzija”.

Kako je posavjetovao, u slučaju frasa detetu treba staviti čepić.

“Oni vrlo brzo djeluju i djetetu bude bolje. Fras se javlja pri visokoj temepraturi, koji god da je razlog, da li grip ili nešto drugo. U svakom slučaju dete treba hidrirati, dati mu tečnosti, raskomotiti, ne treba preterati sa utopljavanjem. Ne treba žuriti sa antibiotikom, bitna je tečnost, supice. Važna je zdrava ishrana, ne postoji nijedan suplement, koji može da zameni kvalitetnu ishranu. Trebalo bi više da spavamo, pogotovo djeca, to je važno za imunitet, a spava se manje nego ranije”, naveo je dr Milićević.

Više o tome pogledajte u video-prilogu, klikom na ovaj link