Otkrivamo od kog materijala mora da bude platnena maska da bi vas najbolje štitila od korona virusa.
Pandemija korona virusa izazvala je žestoku raspravu o efikasnosti šivenih maski za lice napravljenih od materijala koji se obično nalaze u kući.
Nova studija objavljena u časopisu Phisics of Fluids, tvrdi da je pronašla optimalan dizajn maske koja može da zaštiti od infekcije bolešću Covid-19.
Istraživači su uporedili četiri modela maske za lice, odnosno najdostupnije verzije koje nosi većina ljudi bandanu vezanu preko nosa i usta, presavijena marama, maska u obliku kupe i šivena maska napravljena od dva sloja materijala.
Dvoslojna maska od tekstila najbolje se ponašala kao zaštitni štit protiv respiratornih kapljica, na zadovoljstvo mnogih baka.
– Iako postoji nekoliko studija o efikasnosti medicinske opreme, nemamo mnogo informacija o šivenim maskama koje se prave od krpe, a koje su nam trenutno dostupnije – istakla je Sidarta Verma, autor studije i asistent na Florida Atlantik Univerzitetu.
U studiji istraživači su koristili generator dima sa ručnom pumpom za oponašanje kašlja i kijanja. Postavljeni su laser i kamera za otkrivanje i snimanje putanje respiratornih kapljica.
Bez maske, kapljice iz simuliranog kašlja letele su od 2,5 do 3,5 metara. U slučaju kada je učesnik studije nosio bandanu, putovale su 90 cm; oko 38 centimetara sa presavijenim maramicom; i 20 cm sa hirurškim maskama.
Šivena dvoslojna maska zaustavila je kapljice nakon samo 2 i po centimetra, piše Live Science.