Miran san! Magnezijuma vam može pomoći da bolje spavate, u ovim namirnicama ga ima najviše

25.11.2024. | 21:42

Loš kvalitet sna i nedostatak sna postali su česti problemi povezani s zdravstvenim stanjima poput kardiovaskularnih bolesti, gojaznosti i dijabetesa.

Zbog toga su razvijene različite intervencije za poboljšanje sna. A jedan od potencijalnih pristupa je i povećanje unosa magnezijuma kroz ishranu ili suplementaciju.

Magnezijum je esencijalni mineral u tijelu koji učestvuje u brojnim biološkim procesima, uključujući regulaciju neurotransmitera i energetski metabolizam.

Kako nedostatak magnezijuma utiče na zdravlje?

Nedostatak magnezijuma može nastati zbog neadekvatne ishrane ili određenih zdravstvenih problema, poput dijabetesa tipa 2, bolesti probavnog sistema ili zavisnosti od alkohola.

Osobe sa nedostatkom magnezijuma suočavaju se s većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i drugih zdravstvenih komplikacija.

Kako magnezijum utiče na san?

Magnezijum utiče na san na nekoliko načina. Istraživanja su pokazala da magnezijum može poboljšati kvalitet sna tako što utiče na regulaciju neurotransmitera, smanjuje nivo stresa i pomaže u opuštanju mišića.

Osim toga, magnezijum igra ulogu u regulaciji hormona melatonina, koji je ključan za ciklus spavanja.

Studija je pokazala da magnezijum povoljno utiče na san.

Studije su pokazale da suplementacija magnezijumom može produžiti trajanje sna i smanjiti vrijeme potrebno da zaspite, posebno kod starijih osoba.

Magnezijum se može unositi i putem hrane, a bogati izvori ovog minerala uključuju: zeleno lisnato povrće (npr. spanać, kelj), orašasti plodovi (bademi, indijski orah, kesten, lješnici), sjemenke (bundeve, suncokret, lan), avokado, integralne žitarice (kinoa, smeđi pirinač, ovsene pahuljice), morski plodovi (losos, skuša, školjke), crna čokolada, mahunarke (sočivo, crni pasulj), banane.

Napomena

Redovan unos namirnica bogatih magnezijumom može zadovoljiti dnevne potrebe za ovim mineralom, piše Kurir.

Prije nego što se odlučite za suplementaciju, savjetuje se konsultacija sa ljekarom, jer visoke doze magnezijuma mogu izazvati nuspojave poput mučnine ili dijareje. Unos magnezijuma putem hrane, s druge strane, smatra se bezbjednim jer se sporije apsorbuje i izlučuje putem bubrega.