Mitovi o muškarcima u krevetu: Prestanite da vjerujete u ove bajke – nije istina
28.01.2024. | 18:40Vjerovatno ste više puta čuli da je muškarcima samo jedno na pameti ili da su svi muškarci varalice, jer je to ‘zapisano u genetskom kodu’. Naravno, riječ je o mitovima, a evo u koje još bajke treba prestati vjerovati.
Kad su u pitanju muškarci u krevetu, postoji jednak broj zabluda za žene, koje nemaju nikakve veze s istinom, ali su ipak vrlo raširene i mnoge dame u njih vjeruju.Međutim, zašto i kako se rađaju ovakvi i slični mitovi?
U nekim slučajevima takvim pričama nastoje da se izbjegnu neke neprijatnosti u spavaćoj sobi. U drugim je riječ o tome da se laži koriste kao izgovor za loše ponašanje. Ponekad je čak riječ o bajkama koje služe samo za pumpanje ega. Zato je krajnje vrijeme da razotkrijemo pet čestih i vrlo raširenih mitova o muškoj seksualnosti.
Erekcija i uzbuđenje su jedno te isto
Vlada predrasuda kako je to da je muškarac seksualno uzbuđen uvijek vrlo očigledno, jer se manifestuje kao erekcija. Ipak, u stvarnosti erekcija može izostati. Uzrok tome može biti stres, umor, bolest ili zabrinutost. Većina muškaraca povremeno ima problema s erekcijom i to je zapravo normalna pojava, iako muškarci strahuju od nje. Ovo je ujedno i glavni simptom radi kojeg se muškarci odluče da potraže pomoć urologa. S druge strane, erekcija nije nužno znak seksualnog uzbuđenja, jer postoji i takozvana reaktivna erekcija s kojom se, na primjer, muškarci ujutru bude, naročito oni mlađi. Ova erekcija nema veze s eventualnim erotskim snovima kao što mnogi misle.
“Spontane su jutarnje erekcije primjećene već kod muških fetusa u materici,” tvrdi britanska seksološkinja Uta Demontis.
Vazektomija negativno utiče na seksualni život
Vazektomija je zahvat koji se može smatrati sasvim pouzdanom zaštitom za parove koji žele da izbjegnu neželjenu trudnoću. Ipak, mnogi muškarci strahuju od toga jer smatraju da bi vazektomija mogla imati negativne posljedice na njihov performans u spavaćoj sobi. Takve su brige, tvrde ljekari, neosnovane.
“Vazektomija nema nikakvog uticaja na erekcije, orgazme, ejakulaciju, ni na libido. Zapravo ima samo pozitivan uticaj jer seks postaje puno opušteniji s obzirom na to da je ovaj način kontracepcije 100 posto siguran”, pojašnjava Volker Wittkampf, njemački urolog, autor i seksolog.
Ipak, treba napomenuti kako vazektomija ne šiti od seksualno prenosivih bolesti.
Solo igra ne utiče na izvođenje u krevetu
Masturbacija, muška ili ženska, zdrava je na više nivoa. Osim što pozitivno utiče na naše fizičko zdravlje, pomaže nam da otpustimo stres i naučimo više o svom tijelu i tome šta nas uzbuđuje. Koliko je kome solo igre dovoljno, vrlo je individualna stvar, ali treba priznati kako samozadovoljavanje ipak može imati uticaja na vruće igrice u paru. Ako se u ovoj praksi koristi pornografija, što češće čine muškarci, moguće je da naviknemo naš mozak pa nam postane moguće da se uzbudimo uvijek samo na istu i tačno određenu stvar ili scenario. Takođe, ako je masturbacija česta, moguće je da se naše tijelo navikne na uvijek isti pritisak ili način dodira, pa možemo imati problema kad u ovo uključimo i našeg partnera ili partnerku.
Seks utiče na sportska dostignuća
Vjerovatno ste čuli da neki treneri insistiraju da njihovi igrači apstiniraju od seksa uoči važnih utakmica ili sportskih takmičenja. Vrlo je rašireno vjerovanje kako praktikovanje igrica u krevetu može uticati na sportske rezultate – i to u negativnom smislu. Ali, istraživanja zapravo pokazuju da ovo dvoje nije u međusobnoj vezi ili je ta veza beznačajna.
Muška G-tačka ne postoji
Ideja o prostati kao muškoj G-tački nekim muškarcima stvara nelagodu, budi stid i čini ih nesigurnima u vezi sa njihovom seksualnošću usljed pritiska društvenih očekivanja. Ipak, veza između stimulacije prostate i intenzivnog užitka sasvim je stvarna. Mušku je G-tačku moguće dostići sa spoljašnje strane ili s unutrašnje, putem anusa. Riječ je o tački koja se nalazi između analnog otvora i muških genitalija, a stimulacijom koje muškarac može postići orgazam – i to prilično intenzivan.