
Mnoge žene u nedoumici: Sveštenik objasnio da li mogu da se pričeste tokom menstruacije
16.04.2025. | 19:55Ušli smo u posljednju nedjelju Vaskršnjeg posta kada bi svakog dana, osim na Veliki petak, vjernici koji su se pridržavali pravila posta mogli da se pričeste. Ipak, mnoge žene su u nedoumici da li bi to trebalo da urade ako tokom ove sedmice dobiju menstruaciju. Naime, jedan dio sveštenstva i monaštva poziva žene na pričešće, dok drugi dio ne podržava taj stav.
Pričešće je za sve pravoslavne vjernike kruna posta. Poslije ispovijesti, mnogi će s velikom radošću i zahvalnošću prići Svetoj čaši i uzeti krv i tijelo Hristovo, sa pobožnošću koja odlikuje svakog vjerujućeg mirjanina. Ipak, žene koje su se pridržavale pravila Vaskršnjeg posta, a ove sedmice dobiju menstruaciju, imaju dilemu da li bi trebalo da prilaze putiru ili da se samo ispovede i pomole, bez pričešća.
Sveštenik Aleksandar Čavka je, gostujući na TV Hram, dao opsežan odgovor na pitanje koje se postavlja još od četvrtog vijeka.
– Prije svega, moramo da imamo u vidu da se naša hrišćanska vjera naslanja na judejsku tradiciju, dakle mnogo je običaja u hrišćanstvu naslijeđeno iz judaizma. Takođe, treba imati u vidu kako Mojsije nije bio samo vjerski vođa i zakonodavac u smislu moralnih propisa, nego je u neku ruku bio i politički vođa svog naroda. Mnogi propisi koji se nalaze u Mojsijevom zakonodavstvu imaju smisla jedino ako se posmatraju u kontekstu vremena u kom su nastajali. Kako se u Svetom pismu kaže, slovo zakona ubija, a duh je taj koji oživljuje. Zato je potrebno da uvijek u svakom zakonu pronađemo njegov duh, a ne samo pisanu riječ. Kada je u pitanju nečistoća žene, vidimo da je u Starom zavjetu, a to se prenijelo i na Novi zavjet, žena u ciklusu smatrana za tjelesno nečistu; i ne samo u toku ciklusa, nego i žena po porođaju, jer je 40 dana smatrana za nečistu ako je rodila muško dijete ili 80 dana ako je rodila žensko dijete – podsjeća sveštenik Aleksandar Čavka.
Prema njegovim riječima, ovo se može tumačiti na razne načine; kontekstno tumačenje, između ostalog, jeste da je žena u tom periodu bila poprilično obespravljena i, kako svjedoče izvori u to vrijeme, imala je neznatno veća prava nego što je to imao rob.
– I pošteda žene od doticanja, to jest bilo kakvog kontakta sa njom u periodu u 80 dana ili 40 dana po porođaju jeste upravo bila prilika da se ona sačuva. I onaj koji dođe u kontakt sa njom takođe je bio nečist, pa su onda i muškarci izbjegavali da dolaze u kontakt sa ženom, jer ako bi on postao nečist morao je da prođe i on period očišćenja, prinošenje žrtve… Ta tjelesna nečistoća za ženu koja je u ciklusu ili po porođaju prenesena je i u Novi zavjet – podsjeća otac Aleksandar.
Tumačenja svetih otaca o pričešću žene tokom ciklusa
Pitanje da li bi žena mogla da se pričesti u periodu kada ima menstruaciju, tj. kada je, po gledištima Crkve tjelesno nečista, postavljano je Svetom Dionisiju Aleksandrijskom u četvrtom vijeku. Isto to pitanje sto godina kasnije postavljeno je Timoteju Aleksandrijskom, pa onda u šestom vijeku Jovanu Posniku, Nikodimu Svetogorcu…
– Jasno je da tu postoji nedomica već vijekovima. Kakva su tumačenje bila? Dakle, tumačenje Dionisije Aleksandrijskog bilo je da žena ne treba u periodu kada je u ciklusu da pristupa Svetoj trpezi i da se pričešćuje tijelom i krvi Hristovom zato što je tjelesno nečista, da je potrebno da čovjek bude i dušom i tijelom čist da bi pristupio. Ali, kaže da se ta žena uvijek može moliti Bogu u hramu. Timotej Aleksandrijski isto to govori. Međutim, u isto vrijeme ćemo pronaći tumačenje kroz priču o krvotočivoj ženi. Ona je dotakla samo Hristovu haljinu i tečenje njene krvi je stalo. Mnogi kažu kako se ta žena nije dotakla Hrista, nego samo kraja njegove haljine, što upravo izražava tu njenu nedostojnost. Međutim, postoje sveti oci kao što su, na primjer, Sveti Kliment Rimski, Sveti Grigorije Dvojeslov, koji smatraju da ta tjelesna nečistoća, odnosno ciklus nije iz volje žene, nego da je to po paloj prirodi ženinoj. Sveti Kliment Rimski kaže, zar mislite da je žena u tom periodu bez Duha Svetoga? Ako je bez Duha Svetoga, šta ako se ona tada upokoji? Da li to znači da umire bez Duha Svetoga i bez nade? I on dodaje u nastavku kako Duh Sveti uvijek postoji na nama poslije Svete tajne krištenja, pa i na ženi, i kaže da je neophodno da se pričešćuje, da prima Duha Svetoga i da se mora pričestiti. I onda, ključno na kraju, on kaže da ni porođaj, ni ciklus, ni istočenje sjemena ne čini čovjeka nečistim ili ženu nečistom, nego nas čine bezakonja i grijehovi naših nečistim – navodi otac Aleksandar.
On smatra da su propisi koji se odnose na nepričešćivanje u toku menstrualnog ciklusa, prije svega bili praktične prirode i adekvatni za period u kome su nastajali.
– Ja bih se priklonio mišljenju Svetog Grirorija Dvojeslova, koji upravo govoreći o tome kako prirodni proces ne čini ženu svjesno nečistom kaže da ona žena koja poslije sozercavanja i molitve smatra da iz straha Božijeg pred svetinjom ne treba da pristupa pričešću treba je u tome i podržati. Ali, isto tako, ona koja iz ljubavi prema Svetim tajnama, a samim tim i prema Hristu, želi da se sjedini sa Hristom u tom periodu, treba je u tome podržati i hrabriti – navodi otac Aleksandar.
Budite u miru same sa sobom
Posmatrajući ovu dilemu iz duhovničke perspektive, otac Aleksandar sagledava još jedan veoma bitan aspekt.
– Poznato je da žene u toku ciklusa znaju da budu malo nervoznije, da im smetaju mnoge stvari više nego inače, osjetljivije su i razdražljivije. Samim time se postavlja pitanje da li žena u tom periodu može da bude u miru prvo sama sa sobom, pa onda sa svima ostalima, a što je prvi preduslov za primanje Svete tajne pričešća. Čitamo u Svetom pismu da ako neko dođe da prinese dar i sjeti se da ima neko protiv njega nešto ili on protiv nekoga, da bi trebalo prvo se izmiri, pa da se onda vrati u Crkvu da prinese dar. Tako i Sveta tajna pričešća: prvi i osnovni uslov jeste da budemo u miru sa svima, a samim tim i sa sobom. Tako da ukoliko žena osjeća silnu želju i ljubav da se sjedini sa Hristom, uspijeva da se uzdigne iznad tih tjelesnih posljedica ciklusa i uspijeva da bude u miru sa sobom, mislim da je trebalo u tome ohrabriti, a žena koja smatra iz strahopoštovanja prema Svetim tajnama i prema Bogu da je bolje da ne pristupa, neka ne pristupa – smatra otac Aleksandar.
U Crkvi je važno, podsjeća sveštenik, da se poštuje sloboda izbora i da se da čovjeku mogućnost da malo i on učestvuje i prosuđuje, da preuzima odgovornost, a ne da postupa kao da je neki pion na šahovskoj tabli kojeg neko pomjera.
Ukoliko žena i dalje ima dilemu da li bi trebalo da primi Svetu tajnu pričesti tokom menstrualnog ciklusa, sveštenik Čavka preporučuje da se ona o tom pitanju posavjetuje sa svojim parohijskim sveštenikom.