Mnogi vole da popiju rakiju nakon jela: Postoji mit da čisti želudac – evo da li je to istina
03.03.2022. | 20:30Predjelo, glavno jelo i desert čine jednu raskošnu trpezu, a kada nesvjesno pretjeramo, dolazi do osjećaja sitosti koji često može biti neprijatan. Kada ljudi osjete da su se prejeli, mnogi posegnu za čašicom rakije, ubjeđeni da će alkohol pročistiti želudac koji je opterećen zbog masne i visokokalorične hrane.
Stručnjaci ističu da je ipak bolje da ne pijete rakiju nakon obroka. Alkohol definitivno nema probavni efekat i ovdje se radi o jednom uobičajenom mitu. Istraživanje univerzitetske bolnice u Cirihu se bavilo ovom temom i uspjelo je da dokaže da je to istina.
Naime, nakon tradicionalnog fondua od švajcarskog sira, koji je bio poslužen s bijelim vinom ili crnim čajem, ispitanici su jednom popili rakiju, a drugi put vodu. Rezultat istraživanja: alkohol usporava probavu, a to se odnosi i na bijelo vino i na rakiju. Danima, kada su ispitanici pili čaj ili vodu, varili su raskošan obrok mnogo brže nego uz alkoholno piće.
To je dovelo do zaključka da rakija ni malo “ne čisti želudac”.
“Nema naučnih dokaza da rakija za probavu zaista ima željeni efekat. Percipirani efekat da alkohol čisti želudac vjerovatniji je zbog činjenice da ima blago narkotički efekat. Tako se smanjuje neprijatan osjećaj sitosti”, rekla je Antje Gahl, portparolka Njemačkog društva za ishranu (DGE).
Osim toga, alkohol može da podstakne proizvodnju želudačne kiseline, kao i da spreči pražnjenje probavnih organa. Prema riječima Antje Gahl, vježba zapravo podstiče probavu. Biljni čaj takođe može pomoći protiv neprijatnog osjećaja sitosti, dok kamilica, anis i komorač olakšavaju rad gastrointestinalnog trakta.