Mogu li se ultrazvučnim pregledom stomaka otkriti sve promjene

26.11.2023. | 22:41

Jedan od pregleda koji se obavlja na godišnjem sistematskom pregledu je ultrazvuk stomaka. On može mnogo toga da pokaže, ali ne vide se svi organi u stomaku i ne mogu se uvijek uočiti sve promjene.

Šta se može utvrditi ultrazvučnim aparatom, u „RTS Ordinaciji” je otkrio radiolog dr Vladimir Sinicki.

Priprema za ultrazvučni pregled stomaka

„Pacijentima se savjetuje, najbolje bi bilo šest do osam sati prije pregleda da ne jedu, da je prazan stomak. Uvijek je dobro da taj pregled odradimo u jutarnjim časovima, to je i najlakše za pacijente, a za mokraćnu bešiku je potrebno da popiju tri do četiri čaše vode jedno 45 minuta prije pregleda, da bi bešika bila puna i da može da se vidi njen volumen, kapacitet i neke promjene, ako ih ima”, objasnio je radiolog dr Sinicki.

Objašnjava i da se ultrazvukom abdomena ne mogu vidjeti neki šuplji organi kao što su želudac, tanko i debelo crijevo.

Šta ultrazvuk može da otkrije?

„Postoje situacije kada mi imamo izoehogene promjene na jetri, a to u prevodu znači da promjene nisu vidljive, da izgledaju kao tkivo jetre, ali to su rjeđi slučajevi. Mi možemo da vidimo, znači, ultrazvučnim pregledom jetre i promjene kao što su ciste, kao što su hemangiomi, kao što su neke kalcifikacije na jetri, možemo da imamo i promjene na žučnoj kesi, kao što su polipi, kao što su kamenčići, kao što je mulj u žučnoj kesi. To se sve vidi ultrazvučnim pregledom”, navodi dr Sinicki i dodaje da je pankreas nekad teže vidjeti, ukoliko pacijent nije dobro pripremljen i ako ima dosta gasova.


Ovim pregledom se dobro vidi i abdominalna aorta. Posebno kod starijih pacijenata, koji imaju hipertenziju, jako je bitno da li imaju neku aneurizmu abdominalne aorte, odnosno proširenje velikog krvnog suda u stomaku. Ukoliko imaju aneurizmu, to može dovesti do rupture krvnog suda, odnosno pucanja, što je vrlo opasno i može dovesti do fatalnih posljedica.

Može se desiti da abdominalna aorta bude u redu godinama i da se odjednom pojavi aneurizma

Radiolog je objasnio da se to može desiti kod pacijenata koji imaju povišen krvni pritisak i da se njima savjetuje ultrazvučni pregled stomaka jednom godišnje.

Kod ultrazvučnog pregleda stomaka se prvo kreće od jetre, mjeri se veličina jetre i gleda se da li postoje neke promjene na njoj. Zatim se pregleda žučna kesa i provjerava se da li postoje polipi, mulj ili neke druge promjene. Ukoliko postoji karcinom, to se može vidjeti ultrazvukom. Takođe, može se vidjeti i slezina i da li na njoj postoje neki hemangiomi, ciste, da li je došlo do povećanja slezine.

Koliko informacija o prostati daje ultrazvuk, da li se mogu otkriti sve promjene i opasnosti?

„Ultrazvučni pregled prostate je samo jedan od pregleda koji rade urolozi. Mi kao radiolozi, možemo da vidimo da li postoje neke fokalne promene, da li postoji hiperplazija prostate, odnosno uvećanje prostate i nakon toga možemo da posavjetujemo, ukoliko postoji potreba pacijenta da ode na detaljniji urološki pregled”, objasnio je dr Sinicki.

Šta je fokalna lezija?

Doktor Sinicki objašnjava da je dobro kada u izvještaju ljekara piše da nema fokalnih lezija, to znači da nema patoloških promjena na nekom organu. Ukoliko se desi da postoji fokalna lezija, onda se ispituje o kakvoj se promjeni radi, da li je ona benigna ili maligna.

Da li se kod osobe koja ima proširenje abdominalne aorte javljaju jača pulsiranja na sredini stomaka?

Radiolog dr Vladimir Sinicki, na kraju gostovanja u RTS Ordinaciji, naglašava da je pulsiranje važan simptom i savjetuje da ukoliko neko osjeti jače pulsiranje na stomaku treba da ode na ultrazvučni pregled abdomena i provjeri veličinu abdominalne aorte i njene zidove.

Oznake: Stomak