Muči vas kamen u bubregu? Moguće ga je izbaciti uz pomoć šest prirodnih lijekova

04.11.2023. | 22:53

Uzroci pojave kamena u bubregu mogu da budu različiti i najčešće se formiraju usljed nedostatka tečnosti u tijelu, viška određenih minerala ili genetske predispozicije.

Kamen u bubregu, posebno njegovo pomjeranje i prolazak kroz kanale, može da bude vrlo bolno i neprijatno iskustvo. Nažalost, formiranje kamena u bubregu je izuzetno čest zdravstveni problem, jer, prema globalnoj statistici jedna od 10 odraslih osoba imaće ove tegobe. Međutim, iako ovo stanje izgleda ozbiljno i bolno, kamen u bubregu obično može bezbjedno da se ukloni u kućnim uslovima.

Koji simptomi prate kamen u bubregu

Uzroci pojave kamena u bubregu mogu da budu različiti, ali se najčešće formiraju usljed nedostatka tečnosti u tijelu, viška određenih minerala ili genetske predispozicije. Simptomi, kao što su mučnina i povraćanje, temperatura i krv u urinu su znakovi kamena u bubregu, a prte ih i ostali, kao što su – jak bol u leđima i boku, zajedno sa isijavajućim bolom od donjeg abdomena do prepona. Važno je napomenuti da ako čovjek ima temperaturu, groznicu ili krv u urinu, trebalo bi odmah da potraži medicinsku pomoć jer to može da bude indikacija infekcije bubrega.

Životne navike pomažu da se kamen u bubregu pomjeri i pokrene

Kamen u bubregu može da izađe iz tijela samo putem urina. Kamenje manje od 5 mm obično može lako da prođe, ali veći kamenci generalno zahtijevaju medicinsku intervenciju. U zavisnosti od veličine i lokacije kamena u bubregu, varira i vrijeme koje će biti potrebno da prođe.

Prolazak kamena kroz mokraćne kanale može da bude bolan proces, ali postoji nekoliko stvari koje mogu da se urade kako bi se ublažio bol i nelagodnost i brže izbacilo kamenje. Osim prirodnih lijekova i neke životne navike mogu da pomognu da se ukloni kamen u bubregu:

Lagano kretanje kao što je šetnja ili lagana vježba može da pomogne da se kamen pomjeri i olakša prolazak kroz mokraćne kanale.

Toplota. Primjena toplote na donji dio leđa pomaže da se opuste mišići u toj oblasti, što može da olakša prolazak kamena. Jastuk za grijanje, boca sa toplom vodom ili topla kupka mogu da budu efikasni.

Unos dosta vode. Kamenje u bubregu mora da bude isprano iz tijela, pa se preporučuje da se pije dosta vode kako bi se kamenčići kretali. Dosta vode je jedan od najefikasnijih lijekova za kamen u bubregu jer dovodi do povećanja izlučivanja urina i pomaže da se ispiraju manji kamenaci iz bubrega. Lekari podsećaju da je hidratacija ključna i za prolaz i za prevenciju kamena u bubregu! Takođe preporučuju da se konzumiranje kafe, alkohola, čaja i gaziranih napitaka svede na minimum dok kamen prolazi kroz bubreg i kanale jer mogu da izazovu dehidraciju i pogoršaju bol.

Način ishrane. Trebalo bi se pridržavati određene dijete jer neke namirnice mogu da pomognu da se smanji rizik od razvoja kamena u bubregu, kao što je ishrana bogata voćem i povrćem. Takođe, treba ograničiti unos hrane bogate oksalatima i solju. Celer, prokelj, krastavac, lubenica i špargle odlična su hrana koja pomaže da se izbaci kamen iz bubrega.

Prirodni, kućni lijekovi za razbijanje kamena u bubregu

Osim navika, za kamen u bubregu mogu da se primjene i neki prirodni, kućni lijekovi. Ali, treba imati na umu da ovi prirodni lijekovi za uklanjanje kamena u bubregu mogu da pomognu samo kod manjih kamenaca. Takođe, ne mogu svi kamenčići u bubregu da prođu bez medicinskog liječenja. Ako je kamen prevelik, uzrokuje previše bola ili blokira protok urina, preporučuju se drugi tretmani. Od prirodnih lijekova, koji ili rastvaraju kamen u bubregu ili ga eliminišu. najčešće se koriste:

Sirovo jabukovo sirće: Pomiješajte ga sa malo vode kako bi bilo ukusnije. Sirovo jabukovo sirće pomaže u razbijanju kamena i može da pomogne kako bi se u budućnosti kamen ponovo stvorio u bubregu.

Zeleni čaj: Zeleni čaj može da se koristiti za liječenje kamena u bubregu jer pomaže u smanjenju taloženja kalcijuma u ​​bubrezima. Takođe može da smanji izlučivanje oksalata u urinu. Povećan unos tečnosti svakako može da pomogne u formiranju čistog urina.

Malina: Plod maline može da pomogne u prevenciji i izbacivanju kamena u bubregu. Može da smanji nivo kalcijuma i fosfora u urinu i pomogne u izbacivanju kamenja iz urinarnog trakta. Takođe može da smanji rast kamena.

Nar: Nar je bogat izvor aktivnih fitokemikalija koje pokazuju svojstva relaksacije mišića, što dovodi do uklanjanja kamena iz bubrega. Konzumiranje svježeg soka od nara može da pomogne u liječenju kamena u bubregu.

Peršun: Peršun je opštepoznata biljka koja se široko koristi u kuhinji i ima mnogo lekovitih efekata. Takođe, može da pomogne protiv poremećaja funkcije bubrega.

Lovorov list: Lovorov list uobičajen je začin u svjetskim kuhinjama, ali ova biljka posjeduje i ljekovita svojstva. Od lovorovog lišća može da se napravi čaj za kamen u bubregu. Skuvajte nekoliko listova zajedno sa malo kardamoma u vodi. Vodu treba kuvati dok ne ostane trećina od početne količine. Čaj se procijedi i pije. Ispijanje ovog čaja može da pomogne u ublažavanju i sprečavanju stvaranja kamena u bubregu.