Na vrijeme uočite simptome: Visoku temperaturu snizite sami, evo kada se javljate ljekaru
02.12.2020. | 08:00Ako vi ili neko iz porodice nije izbjegao infekciju korona virusom, moguće je da će se javiti i povišena temperatura.
Visoka temperatura će se osjetiti i na površini kože koja će i na dodir biti jako topla. Temperatura koja se smatra visokom je obično ona iznad 38 stepeni, no ne radi se o sasvim tačnoj mjeri jer svako od nas ima drugačiju normalnu tjelesnu temperaturu, a ona se i mijenja tokom dana.
Gubitak apetita
Mnoga stanja mogu uzrokovati temperaturu, a to uključuje upalu mokraćnog mjehura, gripu, upalu pluća i slično. Ovo su prepoznatljivi simptomi: znojenje, drhtavica, glavobolja, bol u mišićima, bolne oči, gubitak apetita, nervoza, dehidracija, otečeni limfni čvorovi i osjećaj opće slabosti.
Stručnjaci savjetuju šta uraditi ako vi, ili neko u porodici ima visoku temperaturu. Obavezno se testirati na korona virus i neka to učine svi s kojima dijelite životni prostor i svakako poštujte mjere samoizolacije. Važno je olakšati sebi koliko god možete, a neke će stvari sigurno pomoći. Ne zaboravite na važnost tečnosti, a posebno u ovoj situaciji kada je lako organizam dovesti do dehidracije. Ako vam je teško piti puno tekućine, pokušajte s malim gutljajima. Neki lijekovi, poput paracetamola mogu pomoći.
Važno je da vam je u tim trenucima ugodno pa nosite prozračnu odjeću, otvorite prozor kako bi u prostoriju ušlo svježeg zraka, a ako se znojite često se tuširajte i mijenjajte odjeću. Ponekad visoka temperatura uzrokuje i simptome poput treskavice ili osjećaja hladnoće, ali ipak se nemojte dodatno oblačiti ili pokrivati jer vam može samo biti još gore. Možete se tuširati u mlakoj vodi, ali ne prehladnoj.
Zdrave namirnice
Jedite zdrave namirnice, a slatkiši i neki napici mogu samo usporiti oporavak. Odmarajte se jer aktivnost može povisiti tjelesnu temperaturu. Dovoljno sna, također, može pomoći imunološkom sistemu kako bi se lakše borio protiv temperature.
Stavite hladnu oblogu na čelo i vrat kako bi vam olakšao simptome.
Kada potražiti ljekarsku pomoć
Ljekaru se obratite u slučajevima kada se vi ili vaše dijete pronalazite u jednom od navedenih slučajeva:
1. Vaše dijete je dojenče ne starije od tri mjeseca, a temperatura mjerena rektalno prelazi 38 stepeni.
2. Vaše dijete ima između tri i 12 mjeseci, a temperatura mjerena oralno prelazi 39 stepeni.
3. Vaše dijete ima dvije godine ili mlađe, a povišena temperatura traje neprekidno između 24 i 48 sati.
4. Odrasla ste osoba s temperaturom višom od 40,5 stepeni ili imate temperaturu višu od 39 stepeni koja i dalje raste, odnosno traje duže od 48 sati, piše Avaz.