Najčešći razlozi problema sa gasovima tokom noći
30.01.2022. | 22:01Imate problema sa gasovima u večernjim satima ili tokom noći? Preobilni obroci i nivo stresa tokom dana mogu da prouzrokuju oslobađanje fermentisanih gasova na kraju dana.
Ako imate problem sa povećanom količinom gasova u kasnim večernjim satima, možete da ga umanjite ili riješiti malim promjenama u ishrani i ponašanju tokom dana.
Sa druge strane, možda patite od intolerancije na hranu ili imate poremećaj varenja koji može da prouzrokuje nakupljanje gasova. Na primjer, intoleranciju na gluten ili sindrom iritabilnog crijeva.
Postoji nekoliko razloga zbog kojih do ove, prilično neprijatne, pojave može da dođe.
Jedete obilne obroke uveče
Gasovi se proizvode od pojedene hrane, a zajedno sa stresorima tog dana fermentacija u gastrointestinalnom traktu može da bude pojačana.
Ako je vaš najveći obrok večera, stvaraće se više gasova tokom noći jer su vam potrebni sati da se hrana razgradi. Ovo je još gore ako jedete obilne obroke poslije 19 ili 20 časova, a zatim idete na spavanje prije 23 sata.
Bakterije u crijevima
“Veliki dio gasova dolazi od razgradnje hrane u crijevima od strane bakterija i fermentacije što je normalan svakodnevni proces”, kaže Libi Mils, registrovana dijetetičarka i portparol Akademije za ishranu i dijetetiku.
Trebalo bi organizmu dati vremenski raspon od četiri do šest sati da završi varenje svakog obroka koji ste pojeli. Kada odete na spavanje vaš metabolizam se automatski usporava, ali ako varenje nije dovršeno, proizvodiće se više gasova.
Da biste ublažili ovu situaciju, možda ćete morati da konzumirate dodatne probavne enzime i probiotike prije ili uz obroke. Aminokiseline takođe mogu da pomognu, piše Healthguide, prenosi 24 sata.hr.
Održavanje autonomnog nervnog sistema
Tokom normalne dnevne aktivnosti, vaše tijelo drži mišiće analnog sfinktera zatvorenim jer ste aktivniji.
“Noću, nakon posla ili škole, opušteniji ste i mišić sfinktera se opušta, pa je spreman za oslobađanje gasova nakupljenih tokom dana”, kaže gastroenterolog Kristin Li. To može da bude razlog zašto toekom večeri i noći češće imate gasove.
Proučite hranu koju jedete
Različite vrste hrane i pića mogu da prouzrokuju povećanje proizvodnje gasova u probavnom sistemu. Hrana bogata vlaknima je fermentabilnija.
Gazirana pića i hrana koja sadrži laktozu, poput mliječnih proizvoda, kod nekih ljudi ima tendenciju da poveća gasove. Pronađite koje su to namirnice koje najviše utiču na vas i smanjite ih ili izbjegavajte, naročito kasno uveče.
Šećeri prouzrokuju veći razvoj gasova
Hrana bogata određenim šećerima, kao što su ksilitol, sorbitol i vještački šećeri, proizvodiće više gasova u organizmu.
Promijenite vrijeme obroka
Potrebno je da budete dosljedni kada je u pitanju vrijeme uzimanja obroka, ako imati raspored pridržavajte ga se nabolje što možete. Kasnije tokom dana jedite hranu sa manje vlakana kako biste spriječili fermentaciju gasova.
Prebrzo jedenje ili pijenje može da dovede do unosa više vazduha u probavni trakt, što podstiče veći razvoj gasova.
Pobrinite se da vježbate i pijete dovoljno vode
Vježba i hidratacija pomažu u održavanju pokretljivosti crijeva. To zaustavlja zatvor i povećanu proizvodnju gasova u crijevima.