Najvrjednija životna lekcija: Kako dijete naučiti da bude finansijski odgovorno?

12.12.2023. | 20:24

Uloga roditelja je kompleksna stvar, mnogi se ostvare u njoj prije nego što postanu svjesni svojih nezaliječenih trauma i pogrešnih obrazaca ponašanja, a kao što smo već pisali – djeca uče po modelu ponašanja, što znači da razvitak njihovih karakternih crta i navika zavisi od vaših. Ukoliko želite da oni budu drugačiji od vas, rješenje nije da im to govorite dok nastavljate da radite isto, već da vi počnete da se ponašate drugačije.

Sad kad smo to razjasnili, hajde da pređemo na naviku koja brine mnoge porodice – kako na vrijeme naučiti dijete da rukovodi novcem? Opet, odgovor nas vodi nazad do vas samih.

A evo i šta kažu psiholozi, koji pristup je najbolji za upotrebu u praksi?

1. Pođite od sebe

Vjerovali ili ne, oblikujete odnos svog djeteta prema novcu na osnovu načina na koji njime rukujete.

Zapitajte se sljedeće:

Naša djeca nas posmatraju, oni znaju kada smo pod stresom i vide kako novac utiče na nas, naše odnose i porodicu u celini. Dovođenje vašeg novčanog stanja u red će vam dati samopouzdanje da im usadite dobre navike za potrošnju.

Sigurno vas je vaše dijete mnogo puta čulo kako se žalite jer ne možete nešto da priuštite. Nameće se pitanje, kako saopštiti djetetu da ne možete nešto da priuštite a da ono ne stvori averziju prema vama ili novcu? Ili, pak, suprotno – da ne postane pohlepno?

Naučite da kažete ne

Naša djeca od rođenja znaju kako da od nas dobiju ono što im treba. Kako rastu, uče i da dobijaju ono što žele i teško im je da shvate riječ „ne“.

Važno je da vaše “ne” ne bude pravdanje, ali da bude objašnjeno. Što znači da nakon što izgovorite te omraženu riječ morate da objasnite djetetu zašto je tako, ali ne i da izražavate kajanje ili grižu savest.

2. Uključite ih u finansijske odluke

Ovo može zvučati rizično, ali takođe može pomoći vašem djetetu da nauči vještine upravljanja novcem tokom ranog života – posebno u teškim vremenima; to ne znači da im dozvolite da samostalno odlučuju o namirnicama ili odmoru. Poželjno je da sjednete kao porodica i da im kažete koliko zarađujete, a zatim da napravite spisak vaših troškova kako bi mogli da vide da ne postoji uvijek „dodatni“ novac za naručivanje pice, odlazak u bioskop ili kupovinu najnovijeg telefona.

Ako vaša porodica treba da smanji neke troškove da bi postigla cilj (poput štednje za odmor) ili da nadoknadi izgubljeni prihod zbog gubitka posla, bolesti ili povrede, ovo je odličan trenutak da uključite stariju decu u diskusiju o tome gde smanjiti troškove – da li da zadržite pretplatu na ultrakablovsku ili strimujete filmove preko interneta da biste mogli da uštedite?

Uključite ih u ove diskusije i možda ćete biti zaista iznenađeni kreativnim rješenjima do kojih dolaze.

3. Naučite ih razlici između potreba i želja

Potreba se definiše kao sve ono što vam omogućava da živite bezbjedno i dostojanstveno. Prilično je jasno da potrebe uključuju stanovanje, hranu, struju, osnovne telefonske usluge, prevoz i zdravstvenu zaštitu. Ali da li je najnoviji mobilni telefon potreban? Možda u vašoj porodici jeste, ali nije tako za svakoga, pogotovo ako govorimo o djeci mlađe uzrasti. Da li je automobil potreban? Zavisi gdje živite. Da li su kablovska i internet potrebni?

Kada vam djeca kažu šta misle da su želje i potrebe, pitajte ih kako su došli do svojih odluka. Pomozite im da shvate kako njihovi vršnjaci, mediji, industrija zabave i društvene norme mogu da ih zavaraju da se osjećaju kao da su njihove želje ustvari potrebe, navodi ona.rs.

Što su svjesniji, to više mogu da razmišljaju svojom glavom i donose informisane odluke kada i kako troše svoj novac, prenosi “LSMNN”.

Oznake: Djeca, Finansije, Lekcija