Nalaze se u svakodnevnim artiklima: Mikroskopske hemikalije uzrokuju rak debelog crijeva

19.11.2024. | 13:57

Sve raširenija pojava bolesti raka debelog crijeva među mlađom populacijom posljedica je sve veće upotrebe upotrebe mikroskopskih hemikalija koje se nalaze u svakodnevnim artiklima – od posuda za hranu do voća i povrća, piše “Dejli mejl”.

Prema različitim studijama, slučajevi raka debelog crijeva porasli su za 52 odsto kod osoba od 25 do 49 godina u posljednjih 30 godina.

Doktor Mišel Hjuz, gastroenterolog sa Univerziteta Jejl rekla je da su te supstance medicinski poznate kao hemikalije koje ometaju rad endokrinog sistema – “male čestice u vazduhu i hemijski zagađivači koji remete zdravu ravnotežu bakterija u crijevima”.

“To može izazvati upalu i stres koji može dovesti do raka”, rekla je ona, dodajući da su ljudi rođeni nakon 1950. godine izloženiji većem riziku jer su tokom svog života bili izloženi većem broju promjena u životnoj sredini i zagađivačima.

Kao primjer hemikalije koja remeti endrohrin i zbog koje su stručnjaci sve više zabrinuti su pesticidi,odnosno materije koje se koriste u proizvodnji voća i povrća.

Jedna studija, objavljena u časopisu “Frontijers in kanser kontrol end sesajeti” /Frontiers in Cancer Control and Society/, sugeriše da bi izlaganje poljoprivrednim pesticidima moglo biti jednako loše kao i duvanski dim za povećanje rizika od određenih karcinoma.

Hemikalije koje se koriste za suzbijanje korova i insekata mogu se zadržati na voću i povrću, što znači da ih možda redovno unosimo u malim količinama.

Istraživači sa Univerziteta Roki Vista u Koloradu pregledali su 69 različitih pesticida — uključujući poljoprivredno sredstvo za suzbijanje korova 2,4-dihlorofenoksisirćetna kiselinu i glifosat koji se koriste u Velikoj Britaniji — i upozorili na štetnost izlaganja “koktelu” različitih hemikalija.

Otkrili su da su područja sa velikom poljoprivrednom proizvodnjom i izloženošću pesticidima povezana sa povećanom incidencom raka debelog crijeva.

Rezultati sugerišu i da je izloženost povezana sa razvojem Non-Hočkin limfoma, leukemije i karcinoma bešike, debelog crijeva, pluća i pankreasa.

Međutim, istraživači samo naglašavaju vezu između pesticida i oblika raka, a ne dokaze da ga on uzrokuje.

Pesticidi su ranije bili povezani sa neurološkim i hormonskim poremećajima, oštećenjem DNK i izazivanjem upale – što bi moglo povećati rizik od raka.

Vodeći svjetski stručnjaci takođe sugerišu da je porast slučajeva raka rezultat loše ishrane.

Konzumiranje velikih količina ultraobrađene hrane, kao što su slatka pića, čips i slatkiši, povećava rizik od nekoliko vrsta kancera.

Ishrane pune procesirane hrane ne samo da podstiču povećanje tjelesne težine, što može povećati rizik od raka, već im nedostaje i vlakana koja su od vitalnog značaja za zdrav probavni sistem.

Naučnici su saglasni da je prevenciju raka neophodno konzumirati hranu bogatu vlaknim kao što su voće, povrće, integralne žitarice i orašasti plodovi.