Namirnice koje su dostojna zamjena za probiotike iz prodavnice

27.12.2023. | 22:25

Uravnotežena crijevna mikroflora je neophodna za zdravlje i vitalnost, a neke lako dostupne namirnice pomažu u njenom održavanju.

Takozvane dobre bakterije ili probiotici u crijevima prerađuju hranu, suzbijaju štetne vrste bakterija i virusa, ali i razgrađuju toksične materije.

Zbog nepravilne ishrane, stresa, lijekova (posebno antibiotika) i nezdravih navika kao što su pušenje i prekomjerna konzumacija alkohola, često je narušena ravnoteža crijevne mikroflore.

Neravnoteža znači da u vašem crijevu ima previše loših bakterija, a premalo dobrih bakterija. Posljedice mogu uključivati probleme sa varenjem, alergije, probleme sa mentalnim zdravljem, gojaznost. Smatra se da zdravstvene prednosti probiotika potiču od njihove sposobnosti da obnove prirodnu ravnotežu crijevnih bakterija.

Probiotike treba uzimati najmanje pet puta nedjeljno kako bi se održao njihov efekat na crijevnu mikrofloru

Sa ciljanom ishranom, možete dovesti svoju crievnu mikrofloru u ravnotežu.

Jogurt

Ovaj mliječni proizvod je svakako najpoznatiji izvor probiotika široj javnosti.

Istraživanja su pokazala da probiotici čak pomažu u ublažavanju simptoma netolerancije na laktozu. Takođe, pomažu kod problema sa gasovima, dijareje i drugih tegoba probavnog sistema.

Ako baš želite, možete da platite više za jogurt koji sadrži tačno određene probiotike, ali je dovoljno da konzumirate proizvod na kome piše da sadrži „aktivne bakterijske kulture”.

Kiseli kupus

Kiseli ili sirovi kupus bogat je vitaminom C, ali i probioticima, bez kojih bi naše varenje prestalo da funkcioniše. Ishrana bogata kiselim kupusom preporučuje se osobama koje pate od gastrointestinalnih tegoba i ne mogu da svare mlečne proizvode, poput jogurta, piše Ordinacija.

Kefir

Prema legendi, pastiri na Kavkaskim planinama, koji razdvajaju jugoistočnu Evropu od Azije, otkrili su da je mleko koje su nosili sa sobom fermentisalo u penušavo piće. Gust, kremast i pikantan, ali sličan jogurtu, kefir sadrži jedinstvene sojeve probiotičkih bakterija, kao i nekoliko korisnih sojeva kvasca.

Hljeb od kiselog tijesta

Kada sledeći put budete pripremali sendvič, obratite pažnju na vrstu hleba koju ste izabrali. Naime, hleb od kiselog testa sadrži probiotik koji olakšava varenje.

Krastavci

Krastavci i kornišoni su neopravdano malo priznat izvor probiotika i prirodnih bakterija sa mliječnom kiselinom.Prilikom kupovine kiselih krastavaca obavezno birajte manjeg proizvođača hrane, najbolje iz organske proizvodnje.

Sir

Kozje, ovčje mlijeko i meki kravlji sirevi posebno su bogati probiotičkim bakterijama. Uvek kupujte sirove i nepasterizovane sireve ako želite da dobijete najviše od probiotika, jer pasterizovanim i prerađenim vrstama nedostaju korisne bakterije.

Razlika između probiotika i prebiotika

Dok hrana bogata probioticima sadrži žive kulture, prebiotička hrana hrani dobre bakterije koje već žive u vašim crijevima. Špargle, artičoke, banane, ovsena kaša, crno vino i med su odlični izvori prebiotika, prenosie Vijesti.me.