Namirnice koje treba jesti tokom posta: Imunitet jači nego ikada
05.04.2024. | 13:09Еvo šta bi obavezno trebalo da jedete tokom posta, kako bi vam imunitet bio jak, ako ne i jači nego inače!
Bijeli luk je prirodni borac protiv patogenih bakterija, gljivica i virusa; pored toga, bogat je vitamanima i mineralima, naročito vitaminom C i selenom.
Folna kiselina, koja se preporučuje trudnicama, treba takođe da bude dio svačije svakodnevne ishrane, između ostalog zato što je folna kiselina zaslužna za stvaranje crvenih krvnih zrnaca i “brisanja” grešaka u DNK nizu, koje nastaju tokom bolesti i nezdravog načina života. Time se na prirodni i bezbolniji način liječi uzrok koji izaziva posljedice kao što su astma, eskcem, autoimune bolesti… Folna kiselina se može naći u pomorandžama, žitaricama, zelenom povrću…
Cink je takođe zaslužan za otpornost organizma na viruse. Ovaj ključni mineral možete pronaći u golici i drugim sjemenkama.
Kopriva, kakao, cvekla i leblebije obiluju gvožđem. Leblebije čak sadrže duplo više gvožđa od iste gramaže mesa. Kakao obiluje i magnezijumom, pa ako imate poriv za čokoladom, možda vam zapravo tijelo traži magnezijum, koji je zaslužan za opuštanje mišića i nervnog sistema.
Susam sadrži više kalcijuma od mliječnih proizvoda i koristi se u liječenju krtih kostiju. Međutim, samo samljeveni susam tijelo može da iskoristi (isto važi i za sjeme lana), jer opne na sjemenima ne dozvoljavaju da se apsorbuju hranljivi sastojci iz unutrašnjosti sjemena. Susam sadrži i salicilate, pa ako imate aspirinsku astmu – oprezno.
Takođe, oprezni treba da budu i oni koji imaju bolesti bubrega, kao što je kamen u bubregu. Povećana upotreba susama može rezultovati dijarejom, ali umjerena upotreba značajno popravlja krvnu sliku, budući da susam osim kalcijuma sadrži i velike količine gvožđa, vitamina Е i drugih vitamina i minerala. Neke supstance koje ulaze u njegov sastav mogu izazivati smetnje, pa u im slučajevima može se probati sa prepečenim susamom, ali u tom slučaju se uništava Е vitamin.