Navike koje ljubavnu vezu čine uspješnom: Šest pravila kojih treba da se pridržavate
28.04.2023. | 14:45Na osnovu nekoliko navika i vještina koje imaju pojedini parovi možemo uočiti određene pravilnosti: ovih šest navika su upadljivo odsutne iz nesrećnih veza.
Tokom godina, psiholozi su posvetili hiljade sati proučavanju ponašanja parova. Otkrili su da postoje stvari koje srećni parovi znaju ili rade instinktivno. Nivo sreće najbolje predviđaju relativno mali gestovi. Hauard Markman, direktor Centra za bračne i porodične studije na Univerzitetu u Denveru, kaže:
“Ne postavlja se pitanje koliko volite jedno drugo, niti koliko su vaše ličnosti usklađene. Aktivnosti koje čine razliku u odnosima srećnih parova mogu djelovati sasvim uobičajeno i svakodnevno, ali istraživači tvrde da su upadljivo odsutne iz ponašanja nesrećnih parova.”
Svi mi možemo da razvijemo bolje odnose ukoliko se posvetimo razvijanju sledećih životnih vještina:
1. Sjetite se dobrih vremena
Psiholog Dženet Rejbstajn je za svoju knjigu The Best Kept Secret (Najbolje čuvana tajna) intervjuisala više od 200 parova kako bi otkrila šta je ono što njihov odnos čini toliko uspješnim.
Jedna upadljiva odlika srećnih parova bila je njihova sposobnost da se sjete dobrih uspomena, čak i tokom perioda sukoba. Koliko god da je situacija bila loša u datom trenutku, uspješni parovi su mogli da sagledaju širu sliku.
„Čvrsto su se držali ideje da je njihov odnos više od jednostavnog zbira loših situacija i konflikata. Oni su bili u stanju da naprave pauzu i pristupe osjećanjima vezanim za srećnije trenutke“, kaže ona.
2. Ne morate da se izvinjavate
Odlazak na spavanje, iako ste ljuti, nije smrtna presuda za vezu – to je još samo jedan način da ublažite napetost. Dostupne su nam sve strategije za prekid sukoba ili za stvaranje prilike za popravljanje odnosa. Stav da svađa uvek mora da ima zaključak i da bude praćena izvinjenjem može biti veoma štetan.
U stvari, najbolje je prihvatiti da u većini slučajeva bračne razmirice ne mogu biti rješene.
„Parovi provedu godine i godine pokušavajući da promijene mišljenje jedno drugom, ali to jednostavno ne može da se desi“, kaže Gotman.
To je zato što je većina neslaganja ukorenjena u fundamentalnim razlikama u načinu života, tipu ličnosti ili vrednostima. Možda zvuči fatalistički, ali on insistira na tome da nam prihvatanje te činjenice može pomoći da prevaziđemo sukob, kao i da razvijemo strategije za pomirenje, umesto da budemo zarobljeni u istoj beskrajnoj borbi.
3. Zajedničke aktivnosti
Druga definišuća karakteristika parova koje je Rejbstajn ispitivala je način na koji provode vrijeme kad su zajedno. Uvijek su nam govorili da bi partneri trebalo po svaku cenu da čuvaju vrijeme koje provode nasamo. To svakako može pomoći, ali Rejbstajn kaže da je zajedničko učestvovanje u svakodnevnim aktvnostima, bilo da je u pitanju nedeljna nabavka ili sjeckanje povrća, ono što obeležava rutinu srećnijih parova.
„Zajednički obroci, odlazak u krevet u isto vrijeme – određena količina takvog ponašanja je neophodna“, kaže ona.
4. Dodir je važan
Još je davne 1938. godine psiholog sa univerziteta Stenford Luis Terman otkrio da je veza između učestalosti polnih odnosa i ukupnog zadovoljstva u vezi zapravo beznačajna.
„Ono što seksualno zadovoljni parovi imaju zajedničko je mogućnost uživanja u bliskom fizičkom kontaktu, što ne mora uvijek da bude seks“, kaže Kvilijam.
„Tajna srećnih parova je u tome da su oni u stanju da vide dve aktivnosti – seks i pokazivanje nježnosti – kao različite i odvojene.“ Tokom jednog istraživanja, uočeno je da većina uspješnih parova daleko češće ima kratke kontakte neseksualne prirode. Jedan partner bi dotakao rame drugom kada im se putanje ukrste, sjeli bi malo bliže jedno drugom… Upravo su ovi sitni gestovi, a ne seks, ono što pravi razliku.
5. Budite saosjećajni
Dr Su Džonson, psiholog i direktor Instituta za parove i porodice u Otavi, radila je sa stotinama parova i njen osnovni nalaz je da su srećni parovi najosetljiviji na ranjivost partnera.
„Osvijestiti uticaj koji imamo na naše najmilije može biti vrlo teško u trenutku kada smo ophrvani sopstvenim osjećanjima“, kaže ona.
Najuspješniji parovi su svjesni da je svako osjetljiv na emocije koje drugi pokazuje, i ulažu napor da regulišu svoje ponašanje.
6. Istina nije uvijek najbolja
Možda vam ovo djeluje kontraproduktivno, ali težnja za potpunom iskrenošću sa partnerom nije uvijek korisna. Prema Gotmanu, najuspješniji parovi su u stanju da se kontrolišu, čak i tokom žučne rasprave.
Parovi koji izbjegavaju da izgovore svaku kritičku misao tokom rasprave o osjetljivim temama su dosljedno najsrećniji, objašnjava.