Navike spavanja utiču na zdravlje: Jeste li ranoranilac ili noćna ptica
23.09.2022. | 20:05Društvo fiziologa objavilo je novo istraživanje koje sugeriše kako svakodnevni obrasci spavanja mogu uticati na vaše fizičko zdravlje i pogoršati ga.
“Noćne ptice” su izložene većem riziku od razvoja bolesti srca i dijabetesa tipa 2 od ranoranilaca, pokazalo je novo istraživanje.
Objavljeno u Eksperimentalna Psihologija, američka studija otkrila je da ljudi koji više vole biti aktivni kasnije tokom dana imaju smanjenu sposobnost korištenja i sagorijevanja masti za energiju što im omogućava nakupljanje u tijelu, prenosi Skajnjuz.
To može dovesti do povećanog rizika od dobijanja dijabetesa tipa 2 i bolesti srca, otkrili su istraživači sa Sveučilišta Rutgers u Nju Džersiju.
S druge strane, ranoranioci – oni koji su aktivniji ujutro – trebaju više masti kao izvor energije jer su energičniji više sati u danu i stoga imaju višu razinu kondicije od “noćnih ptica”.
Istraživači su podijelili učesnike u dvije grupe na temelju njihovih hronotipa – naše prirodne sklonosti da tražimo aktivnost i spavanje u različito vrijeme.
Nakon jednosedmičnog praćenja, istraživači su otkrili da ranoranioci koriste više masti za energiju i tokom odmora i tokom vježbanja.
Svaka grupa je testirana u mirovanju prije poduzimanja dva petnaestominutna treninga na traci – jedan umjerenog i jedan visokog intenziteta.
Nakon praćenja željenog procesa, ispitanici su testirali nivo aerobne kondicije na nagibu koji se povećavao za 2,5% svake dvije minute dok osoba nije došla do tačke iscrpljenosti.
Ranoranioci su fizički aktivniji
Učesnici su praktikovali dijetu s kontrolisanim unosom kalorija, kao i prehrane s postom tokom noći kako bi smanjili šanse da njihove dijete utiču na rezultate.
Stariji autor i profesor sa Sveučilišta Rutgers Stiven Malin je rekao:
“Budući da se čini da hronotip utiče na naš metabolizam i djelovanje hormona, predlažemo da se hronotip može koristiti kao faktor za predviđanje rizika od bolesti pojedinca. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se ispitala veza između hronotipa, fizičke aktivnosti i metaboličke prilagodbe kako bi se utvrdilo ima li vježbanje ranije tokom dana veće zdravstvene prednosti”, izjavio je.