Nesanica se može pobijediti bez lijekova: Tehnika koja uvijek pomaže
22.08.2022. | 22:01Osim toga koliko spavate, važan je i kvalitet vašeg sna. Ako i vi spadate u grupu ljudi koji imaju problem sa snom, možda ćete, uz male promjene u ritmu, dobiti odmor kakav zaslužujete.
“Bolji san počinje izgradnjom dosljednih rutina, uključujući buđenje u isto vrijeme svaki dan, čak i vikendom”, rekao je za Today klinički psiholog dr Majkl Breus.
Pojašnjava da cirkadijalni ritam utiče na probavu i san. Zbog toga su rutina i kvalitetan san toliko važni za cjelokupno zdravlje. Dobra vijest je da možete da zaspite vrlo brzo uz nekoliko dubokih udaha.
Tehnika disanja 4-7-8
Ovaj jednostavan trik sa disanjem jedan je od Breusovih omiljenih.
“Ako se probudite usred noći i ne možete da se smirite i opustite, ovo je jednostavna stvar koju možete učiniti”, kaže.
Prvo udahnite brojeći do četiri. Zatim držite dah brojeći do sedam. Na kraju izdahnite dok brojite do osam.
“Ova tehnika smanjuje broj otkucaja srca usred noći. To pruža umirujući osjećaj koji olakšava povratak u san”, pojasnio je ljekar.
Ograničite unos kofeina i alkohola i rashladite spavaću sobu
Dr Breus takođe savjetuje da izbjegavate da pijete kofein kasnije u danu. Pokušajte da osigurate šest do osam sati između posljednje doze kofeina i spavanja. Drugim riječima, ako idete u krevet u 22 sata, posljednju kafu popijte u 14 sati.
“Važno je i da ograničite unos alkohola prije spavanja. Iako vam alkohol može pomoći da zaspite, on takođe može da ometa neke faze sna. Stoga se nećete nužno osjećati odmorno”, upozorio je.
Ako želite brzo da zaspite, ključno je i da osigurate odgovarajuću temperaturu u spavaćoj sobi. Preporučena temperatura spavaće sobe bi trebalo da bude ispod 20 stepeni, a tokom ljetnih mjeseci možete da se rashladite držanjem zamrznutih boca vode u krevetu.
“Ja ih stavljam u čarape. Kada odložite po jednu sa svake strane boka, potpuno se rashladim”, dodao je.