Nije samo mediteranska: Ova tradicionalna kuhinja je još zdravija

04.04.2025. | 20:16

Naučnici su otkrili da tradicionalna afrička ishrana može biti još efikasnija u smanjenju rizika od raka i drugih bolesti od mediteranske ishrane, koja je godinama smatrana najzdravijom na svijetu.

Istraživanje provedeno u Nizozemskoj pokazalo je da ishrana bogata žitaricama poput prosa, korijenastim povrćem, jamom i lisnatim povrćem značajno smanjuje upale u tijelu, koje su ključni faktor rizika za bolesti srca, dijabetes tipa 2 i određene vrste raka.

U studiji je učestvovalo 77 zdravih muškaraca iz Tanzanije. Jedna grupa koja je inače konzumirala tradicionalnu afričku ishranu prešla je na zapadnjačku ishranu bogatu prerađenim mesom i prženim krompirićima tokom dva sedmice. Rezultati su pokazali povećanje nivoa upalnih proteina u krvi i smanjenu efikasnost imunoloških stanica u borbi protiv patogena.

S druge strane, učesnici koji su prešli sa zapadnjačke na tradicionalnu afričku ishranu ili konzumirali fermentisano piće mbege zabilježili su značajno smanjenje upalnih markera. Neki od ovih pozitivnih efekata trajali su i četiri sedmice nakon završetka intervencije, što sugerira da kratkotrajne promjene u ishrani mogu imati dugoročne koristi za zdravlje.

Dr Quirijn de Mast, jedan od autora studije, istakao je: -Pokazujemo koliko nezdrava može biti zapadnjačka ishrana, koja se obično sastoji od prerađene i visokokalorične hrane sa prekomjernom količinom soli, rafiniranih šećera i zasićenih masti.

Ovi nalazi naglašavaju važnost tradicionalnih prehrambenih navika u očuvanju zdravlja i sugeriraju da bi povratak manje prerađenoj, biljnoj ishrani mogao imati značajne koristi za imunološki sistem i smanjenje rizika od hroničnih bolesti, prenosi Index.