Nisu samo estetski problem: Ako imate žute nokte na nogama odmah reagujete

01.04.2025. | 19:01

Žuti nokti nisu samo estetski problem – oni su signal koji vam tijelo šalje.

Promjena boje noktiju na nogama često nas zatekne – djeluje bezazleno, ali može biti znak dubljeg problema. Žuti nokti ne samo da narušavaju izgled stopala, već ponekad ukazuju na infekcije, loše navike ili čak hronične bolesti. Dobra vijest je da se većina uzroka može riješiti – brzo i bezbolno.

Kako prepoznati da je vrijeme za reakciju?

Požutjele ploče, zadebljanje, lomljivost i neugodan miris – sve su to signali da vaši nokti traže pažnju. Ukoliko se žutilo zadržava, širi ili se nokat odvaja od kože, krajnje je vrijeme da reagujete.

Najčešći razlozi zbog kojih nokti mijenjaju boju
Gljivice – tihi neprijatelj vaših stopala

Gljivične infekcije noktiju (poznate kao onihomikoza) počinju neprimjetno – bijelom ili žutom tačkom ispod vrha nokta. Vremenom, infekcija zahvata cijelu ploču, uzrokujući zadebljanje, krhkost i neugodan miris. Najčešće se javlja na palcu, ali se lako širi i na druge prste, piše Nova.rs.

Rizične situacije:

bosa stopala u bazenima i svlačionicama

loša higijena

nošenje zatvorene i znojave obuće

oslabljen imunitet, dijabetes, psorijaza

Pretjerana upotreba laka za nokte

Tamni lakovi, posebno oni koji se nanose bez baze, mogu ostaviti tvrdokorne mrlje. Takođe, agresivna sredstva za skidanje laka dodatno oštećuju ploču nokta, čineći je poroznom i sklonom promjeni boje.

Starenje i slabija cirkulacija
Kod starijih osoba, naročito poslije 70. godine, nokti prirodno mijenjaju teksturu i boju. Usporena cirkulacija i smanjen dotok kiseonika utiču na nokat, koji postaje žut, zadebljan i krhkiji.

Pušenje

Nikotin i toksini iz cigareta utiču na krvne sudove i nokte. Rezultat? Žuti nokti, uporna oštećenja i slab oporavak nokatne ploče.

Nedostatak vitamina i minerala

Manjak biotina, cinka, gvožđa ili vitamina D može oslabiti strukturu nokta, izazvati promjene u boji i povećati rizik od infekcija.

Trudnoća i hormonske promjene
Hormoni mogu uticati na rast i izgled noktiju – ubrzani rast, znojenje, pa i veća podložnost gljivicama nisu rijetkost tokom trudnoće. Ne zaboravite: što prirodnija nega, to bolje.

Šta možete da uradite kod kuće?

Redovna higijena: Perite i temeljno sušite stopala svakog dana. Posebno obratite pažnju na prostore između prstiju. Vlažna sredina je raj za gljivice, piše Nova.rs.

Prirodna rješenja

Sirće i voda: rastvor sirćeta i vode (1:4) može pomoći kod lakših oblika diskoloracije.

Limunov sok: prirodni izbjeljivač, ali pažljivo – koristite ga kratko i ne zaboravite na hidrataciju.

Soda bikarbona + hidrogen: kašika hidrogena i dvije sode bikarbone – nanijeti, ostaviti 5 minuta i isprati.

Kvalitetan sprej za stopala

Koristite proizvode na biljnoj bazi, sa uljem čajevca, lavande, ruzmarina – oni djeluju antifungalno i dezodorišu kožu. Idealni su i za prevenciju.

Kada da potražite pomoć ljekara?

Ako se žutilo zadržava nedjeljama, nokti postaju bolni, zadebljani ili se odvajaju od ležišta – posjetite dermatologa. Mogući uzroci uključuju:

gljivice koje zahtijevaju terapiju

dijabetes

problemi sa štitnom žlijezdom

sistemske bolesti

Ljekar može uraditi analizu uzorka nokta i propisati ciljanu terapiju – bilo da je riječ o antifungalnim kremama, tabletama ili laserskom tretmanu.

Kako spriječiti žute nokte na nogama?

Nosite papuče u javnim prostorima

Ne dijelite pribor za pedikir

Birajte prozračnu obuću i pamučne čarape

Pratite promjene – boja noktiju je često prvi signal

Ojačajte nokte iznutra – kroz ishranu bogatu cinkom, vitaminom E i

Žuti nokti nisu samo estetski problem – oni su signal koji vam tijelo šalje. Bilo da je u pitanju gljivična infekcija, loša navika ili nešto ozbiljnije, dobra vijest je da pravovremenom njegom i malo discipline, problem može biti potpuno riješen.

Njega stopala ne bi trebalo da bude luksuz već rutina. Ako želite zdrava, lijepa i njegovana stopala – počinje od vas, piše Nova.rs, a prenose Vijesti.

Oznake: Nokti, Prsti, Zdravlje