Oboljeli od neuroendokrinih tumora uz pravilno liječenje i rano otrkrivanje mogu da žive dugo VIDEO

09.12.2021. | 15:38

Neuroendokrini tumori čine oko 0,5 odsto svih malignih tumora. Statistika pokazuje da u Srbiji dijagnozu ove grupe rijetkih tumora godišnje dobije od 80 do 100 ljudi. Profesor dr Đuro Macut u razgovoru za RTS napominje da oni mogu da pogode od hipofize, preko štitaste žlijezde, paraštitaste žlijezde, pankreasa do digestivnog trakta i gonada, čak i u koži.

Poznato je da se neuroendokrine ćelije nalaze u različitim organima, pa se i neuroendokrini ili skraćeno NET tumori, kako ih medicina zove, mogu razviti u praktično bilo kom organu.

Kako objašnjava prof. dr Đuro Macut, zamjenik direktora Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, ovo su dvokomponentni tumori koji imaju neurološku i sekretornu komponentu i iz tog razloga mogu da budu i funkcionalni tako da se klinička slika može ispoljiti u digestivnom traktu gdje su najupečatljiviji.

Kao i kod drugih tumora, postoje benigni i maligni NET tumori. Međutim, ono što ih razlikuje od drugih, jeste mogućnost da se maligni NET duži vremenski period ponaša kao benigni tumor – sporo raste pa i bolest sporo napreduje i pored proširenosti tumora na druge organe ili metastaze.

„Biološko ponašanje i biologija ovih tumora je krajnje nepredvidivo. Možemo imati mladu osobu sa vrlo uznapredovalom bolešću ili mlađu osobu u nižem stepenu razvoja koji će naglo da se razvije u lošem pravcu, ali imamo i starije osobe koje jako dugo to nose. Zapravo sve zavisi od podtipa i vrste same histologije ili lokalizacije tumora“, naglašava profesor Macut.

Ipak, generalno, kako dodaje profesor, ovo su dugoživeći pacijenti.

 

 

Oznake: Liječenje