Očekuje vas neprijatan razgovor? Ovi koraci vam mogu pomoći da se za njega pripremite

06.07.2024. | 18:55

Započeti neprijatan razgovor ili ne – pitanje je sad? Ukoliko ste spremni, naravno da da, ali ukoliko niste – ovi koraci će vam pomoći da konačno prelomite.

Odlaganje neprijatnog razgovora je možda još gore od samog razgovora, ali bez obzira na to ovoj “taktici” pribjegavamo kada god nismo spremni sa se suočimo sa svojim i mislima našeg sagovornika. Dobra vijest je da postoje određeni koraci koji nam mogu pomoći da se za njega pripremimo.

Definišite cilj

Razmislite šta je cilj neprijatnog razgovora koji želite da obavite i koji ishod očekujete nakon njega. Ovo je možda i najteži korak jer treba postaviti cilj koji je realan i koji možete potkrepiti adekvatnim dokazima ukoliko to bude potrebno.

Preslišajte se naglas prije nego što započnete razgovor

Glavni zadatak jeste da jasno formilišete misli koje ćete kasnije iznijeti sagovorniku i steknete određenu dozu sigurnosti. Potrudite se da prilikom ovog preslišavanja istaknete sve važne “tačke dnevnog reda” i najupečatljivije primjere, kako se ne bi desilo da se posle razgovora prisjećate šta ste sve mogli reći.

Odaberite pravo vrijeme i mjesto

Postarajte se da viđanje organizujete na nekoj neutralnoj teritoriji, na mjestu gdje ćete se i vi i vaš sagovornik osjećati opušteno i gdje ćete imati potrebnu privatnost. Takođe, potrudite se da vrijeme odgovara i jednoj i drugoj strani, kako se ne bi desilo da neko od vas konstantno gleda na sat.

Razmišljajte pozitivno

Ma koliko razgovor bio neprijatan, potrudite se da u dogovoreno vrijeme dođete što pozitivnije nastrojeni jer se u suprotnom može desiti da sagovornik razgovor doživi kao napad. Pokušajte da pronađete i neke zajedničke osobine ili stavove i iskoristite to kao uvod u dalju konverzaciju.

Jasno iznesite svoj stav

“Uvijanje u ukrasni papir” je mnogo jednostavnije nego reći kako zaista stvari stoje, ali to ne vodi ničemu. Umjesto toga jasno i koncizno iznesite sve što vam je na umu i pojasnite kako ste došli do tih zaključaka, jer čak iako sagovornik zna šta vam je na pameti, vrlo vjerovatno mu nedostaje nekoliko “kockica” da složi potpunu sliku o situaciji koja je predmet razgovora.

Dajte do znanja da ste razumjeli svog sagovornika

Nakon što završite izlaganje, dajte prostora sagovorniku da iznese svoje mišljenje na tu temu. Možda problem nikada nije ni postojao, nego ste na osnovu drugačijeg viđenja stvari zapravo sami stvorili takvu percepciju. Ili vi, ili vaš sagovornik. Ukoliko obe strane budu potpuno otvorene, veća je verovatnoća da će se nesporazum rešiti i svi biti zadovoljni.

Predložite donošenje zajedničkog rješenja

Pošto je svaka strana iznijela svoj stav, upitajte sagovornika šta bi za njega bilo najoptimalnije rješenje. Možda će se ono razlikovati od vaše vizije, ali će vam dati usmerenje i pomoći da razumete šta je potrebno drugoj strani kako bi se problem prevazišao.

Napravite kratak rezime razgovora

Na kraju, najvažniji korak jeste da rezimirate razgovor. Tako ćete biti sigurni da ste i vi i vaš sagovornik na isti način razumjeli šta je potrebno da bi se neprijatnost prevazišla. To će sigurno iziskivati trud obe strane, ali ćete barem u budućnosti imati manje razilaženja u komunikaciji.