Odgovornost na “plećima” država: Proizvođači ne preuzimaju rizik za lošu vakcinu
03.08.2020. | 10:37Rud Dober, viši izvršni direktor kompanije “Astra Zeneka”, drugog najvećeg britanskog proizvođača lijekova, kaže da je njegova kompanija dobila zaštitu Evropske unije od svih pravnih postupaka ako njihova vakcina dovede do štetnih posljedica.
“Ovo je jedinstvena situacija kada mi, kao kompanija, ne možemo da preuzmemo rizik ako vakcina ima nuspojave”, rekao je Dober, a prenose Novosti. On je ocijenio da je za većinu zemalja prihvatljivo da taj rizik preuzmu na svoja pleća, jer je to u njihovom nacionalnom interesu.
“Astra Zeneka” je jedna od 25 farmaceutskih kompanija širom svijeta koje testiraju eksperimentalne lekove za borbu protiv smrtonosnog virusa. Evropski zvaničnici bitku o odgovornosti za proizvod vode sa svim proizvođačima, “Fajzerom”, “Sanofijem”, “Džonson i Džonsonom”.
Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) već ima Zakon o javnoj spremnosti za vanredne situacije (PREP) iz 2005. godine, koji daje imunitet preduzećima za vakcinaciju.
Odmah po objavljenoj vijesti o “imunitetu” od odgovornosti za slučaj da vakcina uzrokuje nuspojave, mediji u SAD podsjećaju da vakcina za koronu, prema dosadašnjim najavama, ni približno ne zadovoljava definiciju imunizacije kakvu čovječanstvo poznaje.
Portal “Ziro hedž” piše da je još 8. jula Peter Marks, direktor Centra za biološku evaluaciju i istraživanja (CBER), rekao da je FDA spremna za licencira vakcine protiv korone sa efikasnošću i ispod 50 odsto, pa čak i sa samo 30 odsto dokazane efikasnosti.
Vodeći američki ekspert za zarazne bolesti doktor Entoni Fauči priznao je da imunitet stečen vakcinom može da traje samo nekoliko mjeseci, a kasnije je dodao da bi, naročito stariji, mogli da budu imunizovani više puta.
Vakcina neće zaustaviti širenje virusa
Prema riječima Sare Gilbert, vođe projekta “najperspektivnije” oksfordske vakcine “Astra Zeneke”, cjepivo nije ni namijenjeno da nas stopostotno spasava. Da vakcina sa efikasnošću od 50 odsto neće da zaustavi virus korona, priznao je i Piter Marks.
“Biće nam potrebna vakcina sa oko 70 odsto efikasnosti i vakcinacija najmanje 70 procenata populacije”, rekao je Marks. U sporazumu sa SAD, Velikom Britanijom i evropskim zemljama, “Astra Zeneka” se obavezala da će da isporuči više od dvije milijarde doza bez ikakve dobiti.
Da bi dokazala svoje tvrdnje da je odustala od zarade u iznosu od 1,2 milijarde dolara u SAD, “Astra Zeneka” je čak odobrila vladi pristup finansijskim računima povezanim sa tim poduhvatom, rekao je direktor Dober.
Fauči veruje da će vakcina biti dostupna za široku upotrebu
“Moderna”
Farmaceutska kompanija “Moderna” planira da prodaje standardnu dozu vakcine protiv virusa korona po ceni od 50 do 60 dolara, što je više od cijene vakcine koje će prodavati “Fajzer” i “BajonTek”, objavio je list “Fajnenšl tajms”, pozivajući se na neimenovane izvore.
Američka vlada osigurala je “Moderni” gotovo milijardu dolara finansijske pomoći. Inače, ta kompanija nikada nije napravila nijedan lek, medikament ili vakcinu.
Ruska vakcina
Direktorka ruskog Instituta za javno zdravlje Ana Popova uverena je u efikasnost i bezbjednost vakcina protiv virusa korona koje se razvijaju u Rusiji.
“Na ruskom tržištu nikad nije ni postojala neka vakcina čija bezbjednost bi mogla da se dovede u pitanje”, rekla je Popova. Ona je dodala da nijedna kompanija koja razvija vakcinu nema kompletno znanje o održivosti i trajnosti imuniteta.
Protokol za vakcine razvijene u Rusiji predviđa dvije vakcinacije u razmaku od tri nedjelje, prenosi Blic.