Opasnija od 15 cigareta svaki dan: Usamljenost – globalni zdravstveni problem

16.11.2023. | 13:30

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je usamljenost gorućom globalnom zdravstvenom prijetnjom, a američki glavni hirurg rekao je da su njeni učinci na smrtnost jednaki pušenju 15 cigareta dnevno.

WHO je pokrenuo međunarodnu komisiju, koju predvode američki glavni hirurg dr. Vivek Marti i izaslanik mladih Afričke unije Čido Memba, od 11 zagovornika i ministara vlade, uključujući Ralfa Regenvanua, ministra prilagođavanja klimatskim promjenama u Vanuatuu i Auko Kato, ministarka zadužena za mjere za usamljenost i izolaciju u Japanu.

Do osnivanja komisije dolazi nakon što je pandemija kovida-19 zaustavila ekonomske i društvene aktivnosti, povećala nivo usamljenosti, ali i usred nove svijesti o važnosti problema. Komisija će raditi tri godine.

“Usamljenost nadilazi granice i postaje globalna javnozdravstvena briga koja utiče na svaki aspekt zdravlja, blagostanja i razvoja. Društvena izolacija ne poznaje starnosnu dob ni granice”, rekao je Mpemba.

Zdravstveni rizici su jednako loši kao i pušenje do 15 cigareta dnevno, a čak i veći od onih povezanih s pretilošću i tjelesnom neaktivnošću – smatra Murti.

Iako se usamljenost često smatra problemom u razvijenim zemljama, Murti kaže da su stope jedne od četiri starije osobe koje doživljavaju društvenu izolaciju slične u svim regijama svijeta.

Kod starijih osoba, usamljenost je povezana s 50 odsto povećanim rizikom od razvoja demencije i 30 posto povećanim rizikom od incidentne koronarne arterijske bolesti ili moždanog udara.

Ali takođe kvari živote mladih ljudi. Između 5 posto i 15 posto adolescenata je usamljeno, prema brojkama koje su vjerojatno podcijenjene. U Africi 12,7 odsto adolescenata doživljava usamljenost u poređenju s 5,3 posto u Evropi.

Mladi ljudi koji su usamljeni u školi vjerovatnije će napustiti fakultet. Takođe može dovesti do lošijih ekonomskih rezultata. Osjećaj nepovezanosti i nepodržavanja na poslu može dovesti do slabijeg zadovoljstva poslom i efektivnosti.

Mpemba je rekao da širom Afrike, gdje većinu stanovništva čine mladi ljudi, izazovi oko mira, sigurnosti i klimatske krize, kao i visoke razine nezaposlenosti, pridonose društvenoj izolaciji.

“Vjerujemo da je važno redefinirati narativ koji okružuje usamljenost, posebno za ranjive populacije isključene digitalnim jazom”, rekao je.

Murti je dodao da ovi problemi ne utiču na jednu zemlju i da je usamljenost nedovoljno cijenjena prijetnja javnom zdravlju, prenosi Klix.