Oprali ste veš, a omekšivač se ne osjeća? Evo gdje griješite

06.07.2024. | 19:22

Zbog ovih grešaka vaša svježe oprana odjeća ne miriše lijepo, zato sljedeći put obratite pažnju na ove savjete.

Sigurno ste barem nekada, a možda ih pravite i sada, napravili ove greške prilikom pranja veša. Ovo su najčešće i njih bi, prema riječima stručnjaka, trebalo da ispravite.

Odjeća će duže zadržati svoj oblik i boju i istrošiti se sporije ako je perete na nižim temperaturama. Osim toga, topla ili hladna voda može se nositi s prljavštinom jednako kao i vruća ako imate dobru veš mašinu i deterdžent.

Samo stvari kao što su posteljina ili krpe mogu se prati na 90°C za dezinfekciju. Sve ostalo možete prati na nižim temperaturama.

Previše deterdženta ili omekšivača

Višak deterdženta može začepiti posudu za deterdžent i uzrokovati neugodan miris, a previše omekšivača čini da se odjeća teže ispira. Pažljivo pročitajte doze navedene na pakovanju i ne zaboravite da koristite mjernu posudu. Ako su vaše stvari jako prljave, koristite taj način pranja ili pokrenite 2 ciklusa.

Koristite omekšivač za svu odjeću

Osim što tkanina postaje baršunasta, omekšivač olakšava peglanje. Međutim, tokom vremena se smanjuje i apsorpcija tkanine, tako da je bolje da ga ne koristite za pranje peškira, sportske odjeće ili drugih predmeta od mikrovlakana, elastina ili spandeksa.

Prečesto pranje farmerki

Proizvođači farmerki imaju radikalno mišljenje o ovoj tački. Oni savjetuju da odustanete od mašinskog pranja kako biste sačuvali boju duže.

Ako niste spremni da sledite ovu preporuku, optimalan interval između dva pranja je period od 2 do 6 mjeseci, zavisno od toga koliko često nosite farmerke i na pojedinačne karakteristike vašeg tijela.

Pogrešno sušenje

Nepravilno sušenje utiče na vašu odjeću nepovoljno kao i neispravno pranje. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izbjegnete greške:

– Nemojte previše koristiti automatsko sušenje: to čini vaše stvari istrošenima i brže gube boju. Nemojte ga koristiti za suvu i osjetljivu tkaninu.

– Nemojte kačiti na žicu pletene i vunene predmete, jer će izgubiti svoj oblik. Sušite ih na peškiru na vodoravnoj površini.

– Prije prostiranja veša, protresite ga kako biste spriječili gužvanje.

Loše održavanje veš-mašine

Prljavština, ostaci deterdženta i sve što se nakuplja u veš-mašini tokom vremena, prije ili kasnije će doći na vašu odjeću, što će dovesti do loših mirisa i bijelih mrlja. Da biste to spriječili, sledite nekoliko jednostavnih pravila o održavanju:

– Ispraznite mašinu nakon svakog pranja.

– Nakon svakog pranja uklonite preostali deterdžent iz gume na vratima.

– Redovno posušite dio za deterdžent.

– Jednom mjesečno, uključite mašinu “na prazno” s deterdžentom i sredstvom za dezinfekciju.