Origano – biljka magičnih svojstava drevnih Grka
13.03.2022. | 19:19Stari Grci su poznavali različito začinsko bilje, ali origano je bio neizostavan ne samo u kuhinji, već i kao lijek i dio religijskih obreda bez kojeg jednostavno nisu mogli.
Drevni Grci su njegovali origano zbog njegovih brojnih ljekovitih svojstava, koristili su ga u vjerskim obredima i bio je neizostavni kulinarski dodatak hiljadama godina, sve do danas.
Origano donosi sreću
Još u staroj Grčkoj, smatralo se da ova aromatična biljka donosi sreću i dobro zdravlje, ali je takođe simbolizovala i radost.
Ova biljka je poznata kao „blistava radost planine“ i još je podjednako zastupljena u grčkoj kuhinji i životu kao i u antičko doba.
Sama riječ origano podstiče od dvije grčke riječi „oros“ – planina i „ganos“ – sjaj radosti. Legenda kaže da je origano stvorila, niko drugi do boginja ljubavi i ljepote, Afrodita.
Grčka boginja je stvorila i uzgajala drevnu biljku visoko u svom vrtu na vrhu Olimpa, i učinila je simbolom sreće i radosti. Zahvaljujući ovom drevnom predanju, čak su i vijenci koje su nosili mladenci bili, a ponekad su i danas, napravljeni od ove radosne biljke.
Grci sade origano da otjeraju zlo
U davna vremena, Grci su sadili origano oko svojih domova u nadi da će otjerati zle duhove. Čak se vjeruje da su stari Grci prije odlaska na počinak stavljali vijenac od origana na glavu kako bi podstakli proročke snove.
Danas, ljudi u Grčkoj još uvijek, svjesno ili nesvjesno, slijede mnoga drevna vjerovanja kada je riječ o ovoj biljci. Na primjer, još sade origano u saksijama i u svojim baštama kako bi odagnali zle duhove i negativnu energiju.
Takođe, neki i dalje vjeruju da origano ima određena magična svojstva i da ako malo stavite pod jastuk, to će vam obezbijediti slatke snove.
Hipokrat je visoko cijenio ljekovita svojstva origana
Ova drevna biljka koja cvjeta u avgustu za stare Grke bila jedan od glavnih lijekova. Na kraju krajeva, Hipokrat je rekao: „Neka hrana bude vaš lijek, a lijek neka bude vaša hrana“.
Hipokrat je čak primjenjivao ulje origana za liječenje kožnih infekcija od psorijaze do posjekotina, a koristio ga je i za liječenje bolova u stomaku.
Čaj od origana uz dodatak malo meda, bio je lijek starih Grka za kašalj, prehladu i astmu. Nešto nalik soku od origana, napitak mnogo jači od čaja, korišćen je za liječenje upale krajnika.
Danas se zna da je Hipokrat zapravo bio u pravu, jer su naučnici ustanovili da ulje od origana ima antibiotska i antioksidativna svojstva.
Smatra se da je grčki origano jedna od najzdravijih i najboljih sorti origana na cijelom svijetu jer ima visoke koncentracije karvakrola i timola – koji imaju moćna antioksidativna svojstva i svojstva u borbi protiv raka. Ove supstance mogu čak pomoći u snižavanju krvnog pritiska.
Origano i grčka hrana
Naravno, origano danas igra glavnu ulogu u grčkoj kuhinji, baš kao i u antičko doba. Nalazi se u mnogim grčkim jelima, od najosnovnijih tradicionalnih kao što je grčka salata, do vrhunskih specijaliteta od ribe.
Zahvaljujući starim Rimljanima, drevna biljka je izašla iz Grčke i sada je ukusan i zdrav dodatak kuhinjama širom svijeta.