Osam simptoma pokazuje da li imate glaukom

06.09.2022. | 22:28

Glaukom je hronična, progresivna bolest očnog živca koja dovodi do propadanja vidnog polja i gubitka vida. Smatra se da je glaukom glavni uzrok sljepila, ako se ne liječi, a prema podacima, oko dva do pet odsto stanovništva ima glaukom.

Obično ne pokazuje simptome, a iako glaukom može da se pojavi kod bilo koga, rizični faktori za njegov nastanak su pozitivno porodično nasljeđe i nakon što osoba navrši 40 godina, visoka kratkovidost, šećerna bolest i povišeni krvni pritisak (hipertenzija). Upravo te dvije bolesti se smatraju, prema novoj studiji, prediktorima rane faze glaukoma.

Naime, novo istraživanje, objavljeno u časopisu “Clinical Ophthalmology” medicinskog centra “UT Sautvestern”; otkrilo je da rani razvoj dijabetesa tipa 2 ili visokog krvnog pritiska može da ukazuje na rani početak glaukoma jer, između ostalog, ta stanja utiču na krvne sudove optičkog živca i mrežnjače.

Iako je potrebno više istraživanja prije nego što bi mogla da se izvuče bilo kakva uzročno-posljedična veza između dijabetesa, hipertenzije i glaukoma, osobama sa dijabetesom i hipertenzijom savjetuje se svakako da izmjere očni pritisak i odu na pregled oštećenja mrežnjače (sama vrijednost očnog pritiska nije dovoljna za postavljanje dijagnoze).

Glaukom ima tendenciju da se polako razvija tokom godina i prvo utiče na rubove vida (periferni vid). Zato mnogi ljudi ne shvataju da imaju glaukom, sve dok ga ne otkriju tokom rutinskog testa oka. Ako primijetite bilo kakve simptome, koji uključuju zamagljen vid ili krugove u duginim bojama oko jakih svjetala, najbolje bi bilo da odmah posjetite oftalmologa.

Simptomi glaukoma

Iako glaukom u ranoj fazi obično ne pokazuje simptome, nakon što se bolest razvije prate je ovi znakovi:

-intenzivni bol u očima,
-mučnina,
-povraćanje,
-crvenilo oka,
-glavobolja,
-osjetljivost očiju,
-prstenovi oko svijetla,
-zamagljen vid.

Da li glaukom može da se liječi?

Glaukom mora da se liječi, ali nije moguće da se nadoknadi šteta koja je već nastala na oku. Što se kasnije bolest dijagnostikuje, to se manje može sačuvati ono što je ostalo od vida.

Postoje tri vrste liječenja: kapi za oči, lasersko liječenje i operacija. Kapi za oči pomažu kod smanjenja pritiska na oči i omogućavaju im da se u većoj mjeri odmore, dok lasersko liječenje može da pomogne u otvaranju blokiranih drenažnih cijevi ili smanjenju proizvodnje tečnosti u očima izazvane glaukomom. Hirurška operacija će se savjetovati kako bi se poboljšala drenaža tečnosti radi smanjenja pritiska na oko i kako bi se pokušalo smanjenje širenja glaukoma, prenosi B92.