Osjećaj stalne prijetnje: Vikanje na djecu ostavlja nevidljive ožiljke
24.01.2025. | 16:57Djeca koja su odrastala u sredini gdje je vikanje bilo učestalo, često sa sobom nose nevidljive ožiljke koji se kasnije mogu manifestovati kroz nesigurnost, anksioznost ili izbjegavanje sukoba.
Kako se ti uticaji odražavaju u svakodnevici?
Vikanje djetetu šalje poruku da nije dovoljno dobro ili da sve radi pogrešno. U odraslom uzrastu, to može dovesti do hronične nesigurnosti, osjećaja manje vrijednosti i straha od odbijanja.
Svaka greška postaje dokaz ličnog neuspjeha, što dovodi do pretjerane samokritičnosti.
Djeca koja su bila izložena vikanju često razvijaju osjećaj stalne prijetnje. U odraslom uzrastu to se manifestuje kao stalna anksioznost, izazvana sukobima, kritikama ili čak običnim životnim situacijama.
Strah od neuspjeha, usađen u djetinjstvu, može uzrokovati pretjerani perfekcionizam, gdje odrasle osobe teže nedostižnim standardima kako bi izbjegle kritiku.
Često vikanje roditelja takođe može narušiti sposobnost stvaranja zdravih odnosa. Neki odrasli izbjegavaju sukobe i povlače se, dok drugi reaguju agresijom, što otežava odnose s partnerima, prijateljima i kolegama.
Djeca koja su bila izložena vikanju često imaju problema s regulacijom emocija, što se u odraslom dobu može manifestovati kroz intenzivne ispade poput ljutnje, plača ili emocionalne otupljenosti.
Strah od izražavanja emocija često rezultuje unutrašnjom nesigurnošću i osjećanjem izolovanosti, prenosi B92.