Ovlaživači vazduha imaju svojih prednosti, ali nose i određene rizike

02.11.2024. | 09:39

Sa početkom grijne sezone vazduh u našim stanovima postao je topliji, ali i dosta suvlji. Zato se mnogi odlučuju za kupovinu ovlaživača, budući da oni imaju dosta prednosti. Ipak, ovi kućni uređaji nisu nimalo bezazleni, a nekada mogu donijeti čak i više štete nego koristi.

Radijatori, klime i drugi uređaji koji služe za zagrijavanje vazduha su tokom ovog dijela godine maksimalno uposleni i ma koliko sistem za zagrijavanje prostorija bio dobar, vazduh će neminovno tokom jeseni i zime biti suvlji. Tu “na scenu” stupaju ovlaživači, koji imaju zadatak da vlažnost vazduha podignu do optimalnih vrijednosti, poboljšavajući time i naše zdravlje.

Prednosti korišćenja ovlaživača vazduha

Istraživanja su pokazala da vlažnost u vazduhu može smanjiti rizike od oboljevanja sezonskim gripom, posebno ukoliko premašuje 40 procenata. Na višoj vlažnosti vazduha virus se praktično razgrađuje, što ga čini manje zaraznim. Osim toga, vlažniji vazduh pomaže i ukoliko ste se već razboljeli i imate suv kašalj – on pomaže da se sluznica obloži i olakšava iskašljavanje.

Pojedina istraživanja pokazala su i da spavanje u prostoriji sa nešto vlažnijim vazduhom redukuje hrkanje. Mehanizam iza ove pojave je sličan kao i sa kašljem: vlažnost u vazduhu na sluznici grla pravi zaštitni film kojim se ublažavaju vibracije, a samim tim i smanjuju vjerovatnoća i intenzitet hrkanja.

Osim toga, vlažniji vazduh pozitivno utiče i na zdravlje kože i kose, naročito imajući u vidu da dolazi hladno vrijeme koje ih dodatno isušuje. Na kraju, on pozitivno utiče i na biljke koje imate u kući – i njima, kao i nama, potrebna je određena količina vlage kako bi opstale i (u idelanom slučaju) nastavile da bujaju i tokom hladnijih mjeseci.

Rizici korišćenja ovlaživača vazduha se ne smiju zanemarivati

Sastavni dio svakog ovlaživača vazduha jeste i rezervoar za vodu, koji se nalazi unutra. Upravo on i može biti uzročnik problema, naročito ukoliko se ne održava pravilno, jer se u mračnom i vlažnom okruženju može razviti veliki broj bakterija i mikroba. Pravilno održavanje zavisi od proizvođača do proizvođača i jako je važno poštovati uputstva koja se daju uz uređaj.

Iako je vlažniji vazduh bolji za nas, treba voditi računa da ne pretjeramo i da od kuće ne napravimo saunu. Previše vlage ne samo da nije zdravo, već može dovesti i do pojave plijesni u stanu, koja može ugroziti ne samo zdravlje, već i dovesti do toga na zidovi i namještaj poprime vlagu i izdeformišu se. Preporuka stručnjaka je da vlažnost vazduha u kući varira između 30 i 50 procenata, ne više.

Ukoliko se već odlučite da kupite ovaj uređaj, trebalo bi voditi računa i gdje ga postavljate. Ne preporučuje se da ovlaživači vazduha stoje tik uz grejna tijela. Ostim toga, ne bi ih trebalo ostavljati uključene ukoliko su u prostoriji djeca bez nadzora roditelja, niti uključene ukoliko veći dio dana niste u stanu.